Jakab: Új stratégiával maradhat versenyképes a mezőgazdaság

Az Országgyűlés keddi ülésnapján napirend előtti felszólalásában Lukács Tamás, a KDNP képviselője hangsúlyozta: Gyurcsány Ferenc nem vállalta tetteiért a felelősséget. A környezet védelmének általános szabályairól és az agrárgazdaság 2007. évi helyzetéről szóló beszámolót tárgyalták a képviselők. Az utóbbiról Jakab István, a Fidesz képviselője elmondta: ha a magyar vidéket fel akarják emelni, akkor az csak konszenzuson alapuló programmal lehetséges.

MNO
2008. 10. 28. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lukács Tamás (KDNP) napirend előtti felszólalásában azt hangsúlyozta: a felelősség tetteink következményeinek a vállalása, a jó szándék sem tesz jóvá vagy jogossá egy önmagában helytelen cselekedetet. Véleménye szerint van politikai, erkölcsi, jogi, kormányzati és parlamenti ellenzéki felelősség. Utalva a miniszterelnök őszödi beszédére azt mondta: Gyurcsány Ferenc nem vállalta tetteiért a felelősséget. A parlamenti ellenzéki felelősségről szólva kifejtette: a közös felelősségvállalás feltétele a célok meghatározása és az azokban való egyetértés. Feltette a kérdést ugyanakkor: hány ellenzéki javaslatot vett a parlament napirendre? Az ellenzéki képviselő felszólalására a kormány részéről senki nem kívánt reagálni.

Turi-Kovács Béla (Fidesz) kiemelte: a válság legsúlyosabb következményeit azoknak kell elszenvedniük, akik bérből, fizetésből élnek. Hozzátette: vannak olyan falvak, ahol az ott élők nyolcvan százaléka nem rendelkezik munkahellyel. Ha már a második generáció is úgy nő fel, hogy nincs munkája, akkor a munka iránti igény is megszűnik – jelentette ki. Közölte: új mezőgazdasági politika kialakítására van szükség Magyarországon, és kiemelte az állattenyésztés nehéz helyzetét. A felszólalásra a kormány képviselője nem reagált.

„Szembesülni kell a határon átnyúló környezetszennyezéssel”

A környezet védelmének általános szabályairól, valamint a természet védelméről szóló törvényjavaslat a környezeti károk megelőzése és helyreállítása tekintetében a környezeti felelősségről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelv jogharmonizációját valósítja meg. Erről a környezetvédelmi és vízügyi államtitkár beszélt az előterjesztés általános vitájában kedden a parlamentben.

Oláh Lajos kiemelte: Magyarországnak számos esetben kell szembesülnie a határon átnyúló környezeti hatásokkal, ezért örömmel vettük azt az uniós kezdeményezést, amely a közösségi szintű elektronikus térinformatikai rendszer létrehozására irányul. Hozzátette: minden tagállamnak, így Magyarországnak is egységes térinformatikai rendszert kell létrehoznia. A mostani javaslat a térinformációs rendszer felépítését határozza meg. Az új törvényi rendelkezések bővítik a települési környezetvédelmi program témáit is – közölte Oláh Lajos. Tájékoztatása szerint „akadálymentes égbolt” elnevezéssel a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, valamint az áramszolgáltatók olyan megállapodást kötöttek, amelynek értelmében az ország területén nagy számban átalakítják a jelentős madárfajok egyedeinek életét veszélyeztető szabad vezetékeket és tartóoszlopokat. A törvénymódosítás lépéseket tesz a fényszennyezés elleni küzdelem terén is. Az utóbbi években Magyarországon is ugrásszerűen megnőtt a mesterséges megvilágítás, ami a védett, természetvédelmi területeket is érinti.

Nem felel meg a jogalkotási törvénynek a tervezet?

Ékes József (Fidesz) arról beszélt, hogy Magyarországot a közelmúltban több esetben is szennyezés érte, és egy korszerű térinformatikai rendszer kialakításával ennek a helyzetnek a kezelésére is lehetőség nyílik. A környezetvédelem tervezése kapcsán közölte: az sok esetben attól is függ, hogy saját programjainkat miként tudjuk összehangolni. Az ellenzéki képviselő emlékeztetett arra, hogy a településeknek el kell készíteniük saját környezetvédelmi programjukat. Szerinte a jelenleginél is komolyabban kellene elgondolkodni azon, hogyan lehet végrehajtani a hosszú távú környezetvédelmi stratégiát.

Rétvári Bence (KDNP) sokszínűnek minősítette a parlament előtt fekvő tervezetet, és kétségeinek adott hangot amiatt, hogy az megfelel-e a jogalkotási törvénynek. A fényszennyezésről azt mondta, sok civil kezdeményezés is történt az ügyben, és a természetvédők, a csillagászok, valamint a világítástechnikai szakemberek között nagyon jó együttműködés alakult ki. Hangsúlyozta: a törvényjavaslat széles körű támogatásra talált.

Herbály: Egyre kevesebb a szövetkezet

Az MSZP vezérszónoka tartalmasnak és célratörőnek nevezte az agrárgazdaság 2007. évi helyzetéről szóló beszámolót, amely a negatív jelenségeket sem hallgatja el. Herbály Imre (MSZP) szerint a mostani jelentést, amely rövidebb, célratörőbb és tartalmasabb, mint a korábbiak, objektivitás és tárgyszerűség jellemzi, miközben a negatív jelenségeket sem hallgatja el. A termékek bruttó termelési volumene 13 százalékkal maradt el az előző évitől, a termelési érték folyó áron eközben 4,7 százalékkal volt több, mint 2006-ban. A növényi termékek volumene 21 százalékkal esett vissza. A gazdasági struktúrát a szövetkezetek számának visszaesése jellemezte.

Jakab: Sodródás jellemzi az agrárpolitikát

Jakab István (Fidesz) azt mondta, ha a magyar vidéket fel akarják emelni, akkor az csak konszenzuson alapuló programmal lehetséges. Az ellenzéki politikus ennek az agrárstratégiának a mielőbbi megalkotását sürgette. Évek óta sodródás jellemző, ami mára olyan mértéket öltött, hogy az unióban csak akkor tud a magyar mezőgazdaság talpon maradni, ha konszenzuson alapuló agrárstratégia születik – közölte. Jakab a beszámolót jól szerkesztett anyagnak nevezte, amely a mezőgazdasággal foglalkozó valamennyi szakember számára komoly háttéranyag lehet. Ugyanakkor azt mondta: néha az volt az érzése, hogy bár a tárgyilagosság látszatát kelti a jelentés, csak azokat a folyamatokat mutatja be, ahol eredmények érhetők tetten. A képviselő kifejtette: az ágazat GDP-n belüli aránya 3,6 százalékot tett ki. Noha a mezőgazdaság teljes kibocsátása 1655 milliárd forint volt, ami folyó áron 4,4 százalékos bővülést mutat, változatlan áron számítva ez 11,6 százalékos csökkenést jelent. Az állattenyésztés teljesítménye folyamatosan csökken, mára egyes ágazatok már kritikus szintet értek el.

KDNP: elégtelen a környezetpolitika finanszírozása

Magyarország környezeti állapota javult 2005-ben és 2006-ban – mondta Oláh Lajos, a környezetvédelmi tárca államtitkára; Nagy Andor, az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottságának KDNP-s elnöke szerint azonban nem ilyen egyértelmű a kép. Az államtitkár arról beszélt, a második Nemzeti Környezetvédelmi Program 2005-2006-os végrehajtásáról szóló jelentés és annak elfogadására vonatkozó határozati javaslat általános vitájának kezdetén, hogy a vizsgált két évben több környezeti elem, tényező és folyamat tekintetében javult a környezet állapota. Nagy Andor viszont felhívta a figyelmet a környezetvédelemmel kapcsolatos OECD-jelentésre, amely szerint az elmúlt hét évben reálértéken csökkent a szakmai feladatokra országosan fordítható összeg, a környezetpolitika elégtelen finanszírozása pedig kihatott az egész környezetvédelmi intézményrendszerre.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.