Nem működik az államigazgatás, hiszen a törvények nem védik meg a magyar állampolgárokat, az élelmiszer-biztonsági hatóság pedig képtelen ellátni feladatát – jelentette ki a mézhamisítási botránnyal kapcsolatban tartott sajtótájékoztatóján Budai Gyula. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének (Magosz) igazgatójának véleménye szerint Süth Miklós, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, egyben országos főállatorvos és az általa felügyelt hatóság nem egyenlő mércével mér. Példaként említette, hogy a magyar tulajdonban lévő s hazai termelőktől jó áron mézet vásárló Aranynektár Kft. egyik üzemét egy névtelen bejelentés alapján azonnal bezáratták, majd büntetőeljárást kezdeményeztek, és komoly pénzbüntetést vetettek ki a cégre, miközben a laboratóriumi vizsgálatok szerint az Aranynektár termékei rendre valódinak bizonyulnak, viszont a bizonyítottan hamisító cégek ellen semmiféle eljárást nem indítottak.
A szövetségi igazgató szerint a hatósági részrehajlást igazolja az is, hogy lapunk tényfeltáró cikke után – amelyben arról számoltunk be, hogy a kéttucatnyi, általunk vásárolt méz mintegy hetven százalékáról derült ki, hogy hamis – a főállatorvos nem rendelt el azonnali vizsgálatot a hamisítványokat áruló kereskedelmi láncoknál és az azokat előállító cégeknél, hanem egérutat hagyva nekik, tétlenül nézte, hogy az üzletláncok maguk tüntessék el polcaikról a hamis mézkészleteket. – A fentiek miatt a mézhamisítási üggyel kapcsolatban kijelenthető, hogy nem működik az állam, és a Süth Miklós szakállamtitkár által vezetett ellenőrző hatóság nem egyenlő mércével mér, s nem egyformán lép fel a mézhamisító cégekkel szemben – jelentette ki a Magosz igazgatója. Mint mondta, az élelmiszer-biztonság területén dolgozó szakemberek a fejetlenség miatt nem tudják ellátni feladatukat, miközben erősen túlterheltek, hiszen az állatorvosok létszámát az elmúlt időszakban felére csökkentették.
A Magosz szerint az ellenőrző hatóság vezetői a mézpiaci konkurenciaharchoz asszisztálnak, ahelyett, hogy garantálnák az állampolgárok biztonságát. Süth Miklós meglepetésének adott hangot a vádak hallatán, és jelezte az MTI-nek, hogy a szakembereik is gyatrának tartják a Magyarországon forgalomban lévő mézek minőségét. Példaként említette, hogy egy korábbi vizsgálatukban több mint száz mintából csak húsz felelt meg a hatóság által támasztott követelményeknek. Az országos főállatorvos kijelentette: a forgalmazó kötelessége levenni a polcról azokat az élelmiszereket, amelyek nem felelnek meg a minőségi követelményeknek.
Eközben a Tesco közleményben jelentette be tegnap, hogy azonnal visszahívta az Alimenti Kft. termékeit, mert a szóban forgó cég öt, laboratóriumban vizsgált virág- és akácmézéből négyet minősítettek nem megfelelőnek, a szacharóz előírtnál magasabb értéke miatt. A Tesco a közlemény szerint „a sajtóban megjelent adatok alapján” vizsgáltatta meg a termékeket a Wessling Hungary Kft. laboratóriumában. „A visszahívott tétel további sorsával kapcsolatban az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állat-egészségügyi Igazgatósággal folytatunk egyeztetéseket” – közölte Hackl Mónika, a Tesco kommunikációs vezetője. A Tesco vizsgálatai alátámasztották a Magyar Nemzet által júniusban és októberben elvégeztetett vizsgálatok eredményeit. Az Alimenti Kft. tehát úgy forgalmazhatta hónapokig a „répamézeket”, hogy hiába derült ki az élelmiszer-hamisítás ténye, a hatóság nem indított ellene büntetőeljárást. Ez felveti a bűncselekmény eltussolásának gyanúját. Lapunk vizsgálatai szerint jelenleg is több cég hamisított termékei találhatók a boltok polcain, amelyekkel szemben Süth Miklós hivatala szintén nem indított vizsgálatot.
Dénes Zoltán

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.