Csökkentek a reálkeresetek, lejtőre került az építőipar

A reálkeresetek 6,9 százalékkal csökkentek januárban – 3,1 százalékos fogyasztói árindex mellett – az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az építőipari termelés is visszaesett januárban 16 százalékkal, a kiigazítatlan, illetve a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint is 2008 januárjához viszonyítva. • Adatok látnak napvilágot a januári keresetekről• Számok az építőipar mélyrepüléséről

MNO
2009. 03. 19. 8:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén januárban a bruttó átlagkeresetek 5,2 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 4 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. A reálkeresetek 2008-ban 0,7 százalékkal nőttek – 6,1 százalékos infláció mellett – 2007-hez viszonyítva. Tavaly a bruttó átlagkeresetek összességében 7,5 százalékkal, a nettó átlagkeresetek pedig 6,8 százalékkal haladták meg az előző évit. A bruttó átlagkeresetek 2008 januárjában 1,5 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 0,2 százalékkal mérséklődtek, míg a reálkereset – a fogyasztói árak 7,1 százalékos növekedése mellett – 6,8 százalékkal csökkent 2007 januárjához képest.

A KSH adatai szerint 2009. januárban az alkalmazásban állók száma átlagosan 2 millió 687 ezer volt. Az idén januárjában a költségvetési szférában 707 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 894 ezren dolgoztak, a létszám így 2,5 százalékkal csökkent az előző évihez képest. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 194 500 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 187 600 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 214 800 forintot ért el.

Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 5,2 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint az előző év januárjában. Ezen belül a versenyszférában 5,4 százalékos volt a keresetnövekedés, a költségvetés területén pedig a 13. havi illetmény kifizetési szabályainak változása miatt 23,7 százalékkal maradtak el a keresetek az előző évitől. A versenyszféra átlagát meghaladó mértékben emelkedtek a keresetek az ingatlanügyletek, az energia- és építőipar, valamint a szállítás, raktározás gazdasági ágakban. A keresetek nem érték el az előző évi januári szintet a művészet és szabadidő nemzetgazdasági ágban, valamint a feldolgozóiparon belül a gép, gépi berendezés gyártása ágazatban. A rendszeres prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli kereset az év első hónapjában átlagosan 5,1 százalékkal haladta meg az előző év januárit, a versenyszférában dolgozók alapbére 5,8 százalékkal, míg a költségvetési szféra alkalmazottainak alapilletménye átlagosan 3,4 százalékkal lett magasabb.

A nemzetgazdasági átlagos nettó kereset 119 800 forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 89 000 forintnak, a szellemi foglalkozásúaké 151 900 forintnak felelt meg. A nettó kereset így átlagosan 4 százalékkal volt alacsonyabb az előző évinél; ezen belül a versenyszférát 3,7 százalékos növekedés, a költségvetési szervezeteket pedig 19,2 százalékos csökkenés jellemezte. A 205 400 forintos nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 4 százalékkal maradt el az előző év januárját jellemzőtől. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,4 százalékot tett ki.

Lejtőn az építőipar

Az építőipari termelés volumene 16 százalékkal csökkent az idén januárban a kiigazítatlan, illetve a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint is 2008 januárjához viszonyítva – közölte a KSH csütörtökön. Az első hónapban szezonálisan kiigazítva az építőipari termelés 13,8 százalékkal maradt el az előző havitól.

Az építőipari termelés volumene 2008 decemberében 3,7 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban, szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés 2,3 százalékkal haladta meg az előző havit. Tavaly az év egészében az ágazat termelése 6,3 százalékkal elmaradt a megelőző évitől. A KSH szerint a januári termelés az építőipar éves termelésének alig 5 százalékát adja, és a januári csökkenésben az általános gazdasági visszaesés mellett az előző évinél 2,9 Celsius-fokkal alacsonyabb hőmérséklet is közrejátszott. Januárban mindkét építményfőcsoport termelése elmaradt az egy évvel korábbitól.

Az épületeken végzett munkák volumene 17,6 százalékkal, az egyéb építményeken végzetteké 8,7 százalékkal volt kisebb az előző évinél. Szezonálisan kiigazítva az épületek építése 2,2 százalékkal emelkedett, az egyéb építményeké 23,1 százalékkal csökkent az előző havihoz viszonyítva. Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat – amely az épületépítési projektek szervezését, és az épületek szerkezetkész építését tartalmazza – 30 százalékkal esett vissza 2008 januárjához mérten.

Az egyéb építmények építése ágazat termelése – amely ezen egyéb építmények szerkezetkész építését tartalmazza – 2008. januárhoz képest 9,8 százalékkal emelkedett. A növekedés a budapesti metró építésén végzett munkáknak köszönhető. A speciális szaképítés ágazat termelése 11,7 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Az építőipari vállalkozások január végi szerződésállományának volumene 13,5 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya a felére csökkent, az egyéb építményeké az egy évvel korábbi szinten maradt. A januárban kötött szerződések volumene 35,7 százalékkal alacsonyabb volt az előző évinél. Ezen belül épületek építésére 13,3 százalékkal, egyéb építményekre 48 százalékkal kisebb volumenű szerződést kötöttek.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.