Kóka János azért írt levelet a miniszterelnöknek, mert hétfőn az Európai Unió külügyminisztereinek találkozóján szóba került a Nabucco építése is. A liberális politikus ezzel kapcsolatban írta: megdöbbenéssel értesült róla, hogy „Angela Merkel német kancellár kérésére (...) a Nabuccót kivették az Európai Unió ötmilliárd eurós gazdaságélénkítő csomagjának támogatandó energetikai projektjei közül”. Mint írta, az Európai Bizottság eredeti javaslata még 250 millió euró támogatást különített volna el a gázvezeték megépítésére, majd az összeg – jórészt a német kormányzat nyomására – 200 millió euróra csökkent.
Világosan látható – folytatta Kóka János –, hogy az eddig uniós stratégiai projektként emlegetett Nabucco megvalósulását „tagállami különalkuk és lobbiérdekek igyekeznek teljes mértékben ellehetetleníteni”. A Magyarország térségében tapasztalható egyoldalú orosz gázfüggőség mérséklésének szükségessége azonban továbbra is indokolja a Nabucco-projekt megvalósulását, valamint egységes európai energiapolitika létrejöttét – hangsúlyozta Kóka János.
Levelében azt kéri Gyurcsány Ferenctől, hogy az Európai Unió állam- és kormányfőinek csütörtökön és pénteken esedékes találkozóján ragaszkodjon a Nabucco közösségi támogatásához, a magyar Nabucco-bizottság által javasolt korábbi elképzelésnek megfelelően. Emlékeztetett arra, hogy a magyar parlament minden pártja a Nabucco-projekt mögött áll.
Az SZDSZ-es bizottsági elnök szerint a kormányfőnek százmillió európai polgár érdekében kell szót emelnie. „Nem engedhetjük, hogy Oroszország gázmonopóliumának fenyegetése eltántorítsa az uniót a vezeték megépítésétől” – fogalmazott levelében Kóka János. Hétfőn az Európai Unió külügyminiszterei nem jutottak egyetértésre arról a javaslatról, hogy a tavaly megmaradt mezőgazdasági pénzek terhére az Európai Bizottság finanszírozzon energiaügyi és távközlési beruházásokat a tagországokban.
A brüsszeli végrehajtó testület ötmilliárd eurós év eleji kezdeményezéséről – amely részét képezné az EU gazdaságélénkítési terveinek – rögtön ismertetése után világossá vált, hogy eredeti formájában nem számíthat osztatlan sikerre a tagállamok között. A javaslatról várhatóan az EU-tagországok állam- és kormányfőinek csütörtökön kezdődő brüsszeli ülésén döntenek. A Nabucco ázsiai földgázt szállítana, de a források még bizonytalanok. A korábbi hírek szerint Irán és Azerbajdzsán területéről érkezne rajta – Törökországon keresztül – földgáz Európába, de lehetséges, hogy türkmén gáz is kerülne a vezetékbe.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.