A kereszténydemokrata politikusok álláspontjukat arra alapozták, hogy az MSZP-frakció hétfőn egyhangúlag megszavazta a hitelkárosultak megsegítését célzó vizsgálóbizottság felállításáról szóló javaslat visszavonását a parlamentben.
A KDNP azt követően döntött a javaslat visszavonásáról, hogy a szocialisták olyan súlyú módosításokat kezdeményeztek a testület felállításánál, amelyek alapvetően megkérdőjelezték volna a bizottság működésének eredményességét.
Latorcai János felidézte, hogy a grémium felállítására először májusban tettek javaslatot, ám akkor a parlament ezt nem tűzte napirendjére. A nyár folyamán a szocialista frakcióval folytatott egyeztetések után úgy tűnt, sikerült közösen vállalható megoldást találni, ezért ismét benyújtották indítványukat.
A kereszténydemokrata politikus közölte: kompromisszumkészségüket bizonyították, amikor elfogadták az MSZP azon javaslatát, hogy a testületet elnök és társelnök vezesse, illetve hogy mandátuma a megalakulást követő 90 napra korlátozódjék.
Hétfőn azonban az alkotmányügyi bizottság ülésén a szocialisták olyan javaslatot terjesztettek elő, amellyel a testület vezetését két azonos súlyú társelnökre bízták volna, illetve az eredeti indítványtól eltérően az MSZP-nek három helyett négy mandátumot biztosított volna, míg a Fidesz 3 helye 2-re módosult volna. A KDNP és az SZDSZ 1-1 mandátumot kapott volna. Ezt követően döntöttek úgy, visszavonják javaslatukat – mondta Latorcai János, hozzátéve: ekkor bújt ki a szög a zsákból, az MSZP-frakció ugyanis egyhangúlag megszavazta az indítvány visszavonását.
Soltész Miklós azt mondta, a szocialisták egyértelműen a bankok mellett tették le a voksukat az állampolgárokkal szemben. Ezt alátámasztandó felidézte augusztusi, a hitelkárosultak megsegítéséről szóló Fidesz–KDNP-javaslatot. A határozati javaslatban a leghangsúlyosabban kérték, hogy a Magyar Fejlesztési Bankot (MFB) vonják be a hitelkárosultak megsegítésébe – mondta. Hozzátette: az önkormányzati segítségnyújtást – azaz hogy a képviselő-testületek vehessenek fel hitelt és ők vásárolhassák meg a bajba jutottak lakásait – elégtelennek tartják és azt gondolják, hogy sokkal jobb, ha közvetlenül a bajbajutottak fordulhatnak az MFB-hez.
A kereszténydemokrata politikus idézte Varga István miniszter levelét, amely szerint a bankoknál 15-20 önkormányzati megkeresést regisztráltak ilyen ügyben, s egy önkormányzat közbeszerzésen választott bankot.
„Kudarcba fulladt a szocialisták nevetséges törekvése, hogy az önkormányzatok majd az MFB-n keresztül vesznek fel pénzt, hogy a lakáshiteleseknek segítsenek” – mondta.
A Fidesz–KDNP határozati javaslatához ráadásul a szocialisták olyan indítványokat nyújtottak be, amelyek semmi mást nem tartalmaztak, mint a bankok melletti kiállást. Ezt az eredeti indítvány benyújtójaként nem tudják elfogadni, és a saját határozati javaslatukat ezért kénytelenek felfüggeszteni – tette hozzá a KDNP-s politikus.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.