Akár hét napon belül sztrájkba léphetnek a BKV dolgozói

Nem született megállapodás a BKV és a szakszervezetek között az új kollektív szerződésről – jelentette be Kocsis István BKV-vezérigazgató a tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón kedden. A szakszervezetek akár hét napon belül is sztrájkba léphetnek.

MNO
2009. 12. 22. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BKV-nál – mivel az idén már nincs mód az egyeztetésekre – január elsejétől nem lesz kollektív szerződés, a cég így a munka törvénykönyve szerint fog működni – mondta Kocsis. Közlése szerint a kérdéseknek csak bizonyos részében sikerült megállapodni a szakszervezetekkel, a véleménykülönbségeket nem tudták feloldani. Hangsúlyozta, hogy a menedzsment mindent meg fog tenni annak érdekében: az utasok a lehető legkevesebbet érzékeljék abból, hogy a cégnél nincs kollektív szerződés.

Kérdésre válaszolva a vezérigazgató elmondta, hogy többet ajánlottak a szakszervezeteknek, mint amit a munka törvénykönyve előír, de kevesebbet, mint amit a jelenleg érvényben lévő, de év végén lejáró ksz. Ezzel kapcsolatban közölte: a több évtizedes alulfinanszírozottság és a válság hatásai miatt a cégnek arra kell törekednie, hogy csökkentse költségeit és ez a kormány felől is elvárás a BKV felé. Kocsis hozzátette, hogy költségesebb lesz a munka törvénykönyve szerint dolgozni, de pontos összeget nem tudott mondani.

Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője közölte: mivel munkaügyi kollektív vitát kezdeményeztek, akár hét napon belül is sztrájkba léphetnek. Szerinte komoly működési zavarokat fog okozni a ksz hiánya és ezt az utasok is meg fogják érezni. Borulhat az egész menetrend már január elsején is, mert teljesen más szabályok lesznek érvényesek például a pihenőidőkre – tette hozzá. Kitért arra: ha elfogadták volna a munkáltató ajánlatát, az mintegy 10 százalékos nettó bércsökkenéssel járt volna. Hangsúlyozta, nem értenek egyet azzal, hogy a munkavállalók zsebén keresztül próbálják megoldani a „finanszírozatlanságot”. Nem az utazóknak és nem a munkavállalóknak kell ezt megfizetniük – tette hozzá.

Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke azt hangsúlyozta: megtettek mindent annak érdekében, hogy megállapodás szülessen. Javasolták azt is, hogy a jelenleg érvényes ksz-t egy hónappal hosszabbítsák meg, de ezt a BKV vezetése nem támogatta. Kiemelte: nem lehet megengedni, hogy az ország egyik legnagyobb vállalata ksz nélkül maradjon. A kollektív szerződésről még nyáron kezdődtek a tárgyalások, mivel az 2009. december 31-én lejár.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.