Bajnai Gordon úgy látja, bárki kerül hatalomra, kicsi lesz a gazdaságpolitikai mozgástere. Alapvetően „ezen a józan észre alapozott pályán” kell tartani a gazdaságot, mert ha nem, akkor nemcsak az Európai Unióval és az IMF-fel kötött megállapodást szegjük meg, az uniós források elvesztését kockáztatjuk, hanem például annak az 1,7 millió devizahiteles családnak a hiteltörlesztését is ellehetetlenítheti egy felelőtlen gazdaságpolitika.
A magyar-szlovák viszonyról szólva felidézte: Szécsényben tizenegy pontban állapodtak meg, tíznek a megvalósítása halad ugyan, de a legfontosabb, a nyelvtörvény ügyében a szlovák kormány nem tartotta magát az egyezséghez. A szerdán elfogadott végrehajtási irányelvek nem csak a magyar kisebbség érdekeivel ellentétesek, szembemennek az EBESZ ajánlásaival és az Európai Unió legalapvetőbb értékeivel is – szögezte le. Szerinte az történt, hogy a szlovák kormány kibújt az EBESZ irányelveinek érvényesítésére Szécsényben vállalt kötelezettségei alól. Álláspontja szerint a szlovák államnyelvtörvény logikája fals, mert az államot akarja védeni saját állampolgáraitól. A kormányfő kiemelte: Magyarország, ha szükségessé válik, kész jogi és anyagi támogatást nyújtani a nyelvi büntetések elszenvedőinek. Továbbvisszük az ügyet minden nemzetközi fórumon, és támogatjuk a legitim szlovákiai kisebbségi szervezeteket, hogy felléphessenek jogaikért – hangoztatta.
Arra a kérdésre, nem sajnálja-e, hogy túlságosan rövidre szabta kormányzásának idejét, úgy válaszolt: az élet szabta így. Azt mondta, a munkát nagyobbrészt elvégezték, de a hátralévő három-négy hónapban sok kockázat vár még az országra, ezért még rengeteg olyan lépés van, amelyet meg kell tenniük, a válságból kivezető úton maradva. Bajnai Gordon, visszatekintve az elmúlt hónapokra, közölte: most is úgy látja, ez volt a válságkezelés egyetlen útja. Véleménye szerint a forint mostani romlása már semmiképpen sem Magyarország válságának a jele.
A következő kormány felelőssége, bárkié legyen is az, hogy továbbmenjen azon az úton, amelyen Magyarország el tudja kerülni az újabb válságokat, és Európa egyik leggyorsabban fejlődő országává válhat – fogalmazott, hozzátéve: ehhez ők megteremtettek bizonyos alapokat, elindítottak nagyléptékű változásokat, és megalapoztak egy négy százalékhoz közeli növekedést a 2011-től induló időszakra.
(MTI)