Sepsey Tamás az ellenőrzésekről szólva azt emelte ki, hogy az önkormányzat számára kockázatot jelent a devizában történt négymilliárd forintos kötvényjegyzés, ám azt is hozzátette: ha megtérülő befektetésekre hasznosítják a pénzt, akkor csökkenthető a kockázat.
A helyettes vezető közölte: a vizsgált időszakban a város költségvetéseinek tervezésekor folyamatosan hiánnyal számoltak, ám az időközben realizálódott pénzügyi folyamatok és a racionalizálások, például a létszámcsökkentések miatt minden esztendőben biztosították a költségvetés egyensúlyát, sőt bevételi többlet is keletkezett. Sepsey Tamás szerint így javult a város fizetőképessége, ám az időközbeni kötvénykibocsátás mégis kockázatot jelent.
A vizsgálat megállapította, hogy az ebből származó bevétel befektetésénél és a devizaügyleteknél figyelmen kívül hagyták a döntési hatáskörökre vonatkozó jogszabályi előírásokat, ám ezt a gyakorlatot a vizsgálat időtartama alatt megváltoztatta az önkormányzat. Ettől függetlenül Sepsey Tamás nem tartja szerencsésnek, hogy az önkormányzatok ilyen típusú pénzügyi ügyletekbe bonyolódnak.
Egyfelől azt elismerte, hogy a csökkenő központi támogatások mellett helyben fenn kell tartani a közszolgáltatások színvonalát, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a pénzpiacokon, illetve a tőzsdén való megjelenés hozhat nyereséget vagy veszteséget is.
Vantara Gyula, Békéscsaba polgármestere (Fidesz) erre reagálva azt hangsúlyozta, hogy a kötvénykibocsátás elsősorban a város majdnem 20 milliárd forintos szennyvízberuházásához kapcsolódó önkormányzati saját forrás finanszírozását teszi lehetővé. Egyébként pedig azt kizárólag olyan egyéb fejlesztésekre kívánják fordítani, ami a későbbiekben megtérül. A képviselő-testület ráadásul már vizsgálja annak lehetősségét, hogyan lehetne a kötvényt fix kamatozású hitellé átszervezni, így csökkentve a hektikus pénzpiaci hatásokat.
313 milliós önerő mellett 2,3 milliárdos uniós támogatás
Sepsey Tamás kiemelkedőnek nevezte a város uniós támogatását. Mint mondta, országosan is egyedülálló, hogy Békéscsabára a vizsgált időszakban 2,3 milliárd forint bevétel már meg is érkezett, miközben ehhez a városnak mindössze 313 millió forint önerőt kellett biztosítania. A vizsgálat a 2006-os, korábbi 54-gyel szemben csak 5 javaslatot rögzít a polgármester és a jegyző számára. Így például a jegyzőnek azt javasolja, hogy évente végzett számításokkal tájékoztassa a képviselő-testületet arról, hogyan tudja teljesíteni a város az adósságszolgálatból adódó kötelezettségeit.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.