A Fidesz képviselője a levélben emlékeztetett: több mint fél éve, 2009. április 16-án a Santa Cruzban található Las Americas szállodában kora hajnalban bolíviai belbiztonsági kommandósok agyonlőttek két magyar és egy ír nemzetiségű férfit. A rajtaütés során életben maradt magyar állampolgárságú Tóásó Elődöt azóta embertelen körülmények között tartják fogva a dél-amerikai országban.
A Baptista Szeretetszolgálat önkéntese, Lukács Csaba lapunk hasábjain számolt be azokról az áldatlan állapotokról, melyek közt a 28 éves magyar állampolgár éli mindennapjait. December elején a fogvatartott testvére az egyik kereskedelmi csatorna reggeli műsorában így nyilatkozott: „Nyolc hónapja nem történt meg a vádemelés ellene, és előzetes letartóztatásba sem helyezték.” Hozzátette: testvére aligha bírja ki azt, ha a bolíviaiak a rendelkezésre álló maximális ideig, azaz 18 hónapig börtönben tartanák. A körülmények máig tisztázatlanok, az ártatlanság vélelme ezzel szemben biztosan mindenkit megillet.
Ezzel kapcsolatban Tőkés László EP-képviselő december 14-én levelet írt az EU több vezetőjének – köztük José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének. Tőkés László interneten is olvasható sorai szerint „Tóásó Elődőt jogtalanul, szabálytalan módon tartóztatták le, utóbb megkínozták, és az ártatlanság vélelmének jogát számára nem biztosítják. Következésképpen Tóásó Előd emberi jogaiban szenvedett többszörösen durva sérelmet.” Miután a képviselő részletezi a bolíviai belpolitikai mozgások és az áprilisi szállodai rajtaütés kétes összefonódásait, felhívja a bizottság elnökének figyelmét arra, hogy a lisszaboni szerződés és az Alapjogi Charta elfogadása után a „jövőben fokozott mértékben felelősek vagyunk az unió minden polgáráért. Védjük meg őket, bárhol is vannak a világon, hiszen ez már nem csupán tagállami kötelesség, hanem összeurópai felelősség is egyben.”
A levélben Ágh Péter felteszi a kérdést a külügyminiszternek, hogy mit tehet és mit tett eddig a magyar kormány annak érdekében, hogy Tóásó Előd magyar állampolgár számára a védelmet biztosítani tudja. Továbbá arra is választ vár, hogy a kormány felveszi-e a kapcsolatot az Európai Bizottsággal, felállítanak-e az ír kormánnyal közösen egy független, az eseményeket kivizsgáló bizottságot. A képviselő kíváncsi arra, milyen információ jutott eddig a kormány tudomására a bolíviai rajtaütés körülményeivel kapcsolatban, valamint hogy állják-e Tóásó Előd ügyvédi költségeit.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.