Ferenczi Zsolt, a pilótákat tömörítő érdekképviselet, a Hunalpa szóvivője az MTI-nek elmondta: a dokumentumot valamennyi repülőtéri és maléves szakszervezet aláírta, és azt az országgyűlési képviselőknek is eljuttatták. Azért Oszkó Péternek címezték a petíciót, mert a magyar állam a tervek szerint újra tulajdonosa lesz a Malévnek, így a tulajdonosi jogokat a pénzügyminiszter gyakorolja majd. A petíciót a PM titkárságvezetője vette át.
A petícióban a szakszervezetek szorgalmazzák, hogy hozzák nyilvánosságra a Malév és a Budapest Airport privatizációs szerződéseit. Követelik a moszkvai egyezmény nyilvánosságra hozatalát, amelyet a pénzügyminiszter kötött a Malév helyzetének rendezésével kapcsolatban. A szakszervezetek szorgalmazzák a magyar állam garanciáját a munkahelyek megőrzésére, és a Malév „hathatós segítségét”, ami nemcsak a választásokig tartja életben a nemzeti légitársaságot. Az állam beavatkozását követelik, „amikor a Hochtief vagy a Malév vezetése megfélemlítést alkalmaz a munkavállalókkal és a szakszervezetekkel szemben”. (A Hunalpa tájékoztatása szerint Martin Gauss vezérigazgató levélben rendkívüli felmondással fenyegette meg a szakszervezet vezető tisztségviselőit, miután a bíróság a szakszervezet nyári sztrájkbejelentésében foglalt követelések jogellenességét állapította meg.)
A petícióban a magyar államtól követelik a szakszervezetek, hogy „tegyenek hathatós intézkedéseket a korrupció megszüntetésére, tartassák be a hatályos Kollektív Szerződést és a Kollektív Szerződés értékű megállapodásokat!” A Malév és a pilóták érdekvédelmi szervezete, a Hunalpa csütörtökön megállapodott abban, hogy a Malév-pilóták nem lépnek sztrájkba az idén, ugyanakkor a megállapodás mellett is fenntartják bérkövetelésüket.
A Malév korábbi tájékoztatása szerint a szakszervezet 24,3 százalékos béremelést követel, ami a cég számítása szerint az átlagos pilóta béren számolva havonta fél millió forintot jelentene. Ezt a munkáltató nem teljesíti – közölte a légitársaság az MTI-vel szerdán. A pilótákat tömörítő Hunalpa elnöke viszont úgy nyilatkozott: nincs konkrét béremelési követelésük, arra a munkáltatótól várnak ajánlatot. Csupán azt jelezték, hogy az elmúlt 4 évben elszenvedett 24,3 százalékos reálbércsökkenés kompenzálására várnak javaslatot a menedzsmenttől. A Malév azonban eddig elutasította a béremelés lehetőségét – mondta Óvári Tamás. A vezérigazgató korábban rendkívül felelőtlennek nevezte a sztrájk-bejelentést, és irreálisnak a pilóták követeléseit. Különösen akkor, „amikor a magyar nemzeti légitársaság és az egész magyar gazdaság kritikus időszakot él át, és nagyon komoly nehézségekkel küszködik. Mindeközben a tulajdonosok, a magyar és orosz kormány keményen dolgoznak a Malév tőkehelyzetének rendezésén a munkahelyek megtartása érdekében” – fogalmazott. Figyelmeztetett arra is: a sztrájk a légitársaság pénzügyi helyzetének sikeres rendezését áshatja alá.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.