A szocialistáknak csupán a harmadik hely jut áprilisban?

Elsöprő jobboldali sikert hozhat már az első fordulót követően az áprilisi parlamenti választás Győr-Moson-Sopronban, ha a korábbi évek tendenciája érvényesül. A szocialisták tavalyi eredményeik alapján könnyen a dobogó harmadik helyére szorulhatnak a nyugati határon lévő megyében.

Kovács András
2010. 02. 17. 21:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Győr-Moson-Sopron megye hét egyéni választókerületből áll. Ebből három tartozik Győr városához, azonban a győri 1-es körzet a város környéki településekből áll. Választókerületet alkot még Mosonmagyaróvár, Sopron, Csorna és Kapuvár.

Óriási meglepetés Sopronban

Az 1990-es választás első fordulójában a választójogosultak 76,40 százaléka járult az urnákhoz a megyében, ami több mint 11 százalékkal volt magasabb, mint az országos átlag. A legtöbben a soproni (79,92 százalék), míg a legkevesebben a győri 1-es körzetben (72,72 százalék) szavaztak. A megyében átlag fölött szerepelt az SZDSZ (25,29 százalék), a Fidesz (10,58 százalék) és a KDNP (9,81 százalék). Kicsivel az átlag alatt szerepelt az MDF (20,47 százalék) és az MSZMP (2,30 százalék). Az egyik legérdekesebb eredmény a soproni egyéni kerületben született, ahol az első fordulót Szájer József, a Fidesz jelöltje nyerte a voksok 29,01 százalékával, őt követte az MDF politikusa 19,85 százalékkal, és csupán harmadik helyet szerzett Pozsgay Imre, az MSZP aspiránsa 17,98 százalékkal. A második fordulóban a megye az országos trenddel szembemenetelt. A hét egyéni kerületből csupán hármat nyert meg az MDF, míg az SZDSZ hármat és a Fidesz egyet. A már korábban említett soproni körzetben Pozsgay a második fordulóban annak ellenére nem indult, hogy jogosultságot szerzett rá. Szájer végül a voksok 50,42 százalékával győzte le Kárpáti Lászlót, az MDF politikusát. A nyugati megyében tehát a későbbi ellenzéki pártok győzelmével zárult az első szabad választás.

Pici MSZP-siker 1994-ben

A második országgyűlési választáson az első fordulóban 68,92 százalék szavazott országosan, míg Győr-Moson-Sopronban 72,92 százalék. A legtöbben a soproni (75 százalék), míg a legkevesebben a győri 1-es körzetben (69,19 százalék) szavaztak. Érdekesség, hogy míg országosan a részvétel növekedése figyelhető meg 1990 és 1994 között, addig a megyében visszaesést regisztrálhatunk. A megyében átlag fölött szerepelt az SZDSZ (22,21 százalék), a Fidesz (8,11 százalék) és a KDNP (8,18 százalék). Jóval az országos átlag alatt produkált az MSZP (26,75 százalék). Az első fordulóban a szocialisták egyetlen egyéni jelöltje sem kapott 30 százalék fölötti támogatást. A második körben az országos MSZP-fölény ebben a megyében is érvényesült, ennek ellenére is csak négy egyéni kerületet tudtak a szocialisták megnyerni. A győri 3-as és a soproni körzetben a szabad demokraták, míg Kapuváron az MDF politikusa győzött. Fontos megemlíteni, hogy a második körben az MSZP jelöltjei egyetlen körzetben sem szerepeltek 50 százalék fölött, legjobb eredményüket Sopronban érték el (42,26 százalék), míg a legrosszabbat a kapuváriban (30,35 százalék).

Elsöprő jobboldali siker

1998-ban a megyében 60,73 százalék élt állampolgári jogával az első fordulóban, ami több mint négy százalékkal volt magasabb az országos átlagnál. A legtöbben a győri 2-es (63,87 százalék), míg a legkevesebben a győri 1-es körzetben (54,88 százalék) voksoltak. A területi listás szavazatok alapján Győr-Moson-Sopron megyében csupán négypárti parlament jött volna létre. Az országos trenddel szemben az első fordulót is a Fidesz nyerte (34,29 százalék), az MSZP 30,87, az FKGP 11,97, míg az SZDSZ 6,98 százalékot szerzett. Az első fordulót követően öt körzetben a jobboldal jelöltje, míg két helyen a szocialisták politikusa vezetett. A második fordulóra a Fidesznek mindenhol sikerült fordítania. Győr-Moson-Sopronban a második körben a Fidesz jelöltjei három körzetben (Győr 1-es, Csorna, Kapuvár) is 60 százalék fölötti támogatottságot könyvelhettek el maguk mellett.

Az országos trenddel szemben menetelt a megye

A negyedik országgyűlési választáson az első fordulóban 73,89 százalék élt állampolgári jogával a megyében, ami közel négy százalékkal volt magasabb, mint az országos átlag. Érdekesség, hogy ez a részvétel sem szárnyalta túl az 1990-eset, annak ellenére, hogy országosan ez volt az eddigi voksolások során a legmagasabb részvételű. A legtöbben a soproni (76,90 százalék), míg a legkevesebben a győri 1-es körzetben (68,36 százalék) voksoltak. A nyugati országrészben lévő megyében a területi listás szavazatok alapján fölényes győzelmet aratott a Fidesz–MDF-szövetség a voksok 51,15 százalékával, míg az MSZP csak 36,24 százalékot szerzett. Más párt nem érte el az ötszázalékos küszöböt. A jobboldali fölény az egyéni kerületekben is érvényesült, mivel az első körben a Fidesz három (Győr 1-es, Csorna, Kapuvár), míg az MSZP egy kerületben (Győr 3-as) győzedelmeskedett. A második forduló előtt a Fidesz–MDF kettő, az MSZP egy körzetben állt az első helyen. Április 21-én a megmaradt egy körzetben is sikerült fordítania a jobboldalnak, így majdnem megismétlődött a négy évvel korábbi eredmény. Győr-Moson-Sopronban tizenkét év után ismételten az a párt került fölénybe, amelyik később a parlamentben az ellenzéki szerepet töltötte be.

Javítottak a szocialisták

Négy évvel ezelőtt az első fordulóban 70,74 százalék élt állampolgári jogával, ami három százalékkal volt magasabb részvételi arány, mint az országos. A legtöbben a soproni (73,04 százalék), míg a legkevesebben a győri 1-es körzetben (66,32 százalék) voksoltak. 2002-es eredményéhez képest a Fidesz visszaesett, mivel csak 49 százalékot szerzett, míg a szocialisták 37,62 százalékot kaptak. A nyugati megyében még az MDF lépte át a küszöböt 5,62 százalékkal. Az első fordulóban ugyanabban a három egyéni körzetben (Győr 1-es, Csorna, Kapuvár) győzött a Fidesz–KDNP, mint négy évvel korábban. A második kör előtt három helyen volt első a jobboldali párt, míg egy helyen az MSZP. Április 23-án a Fidesznek sehol sem sikerült fordítani, ellenben a szocialisták a győri 3-as körzetben vesztett pozícióból nyertek. A választásokon nyertes MSZP tehát tovább javított megyebeli arányán a két megnyert körzettel, de még ez az eredményük is messze volt az 1994-eshez képest.

Sima győzelemre készülnek a kormányváltó erők

Az elmúlt öt országgyűlési választás alapján egyértelműen kirajzolódik, hogy a nyugati határon lévő megye az MSZP egyik leggyengébb bázisa, míg a vele szemben álló erők mindig nagyon jó eredményt értek el itt. Ezt támasztja alá, hogy a megyében két körzetben (Sopron és Kapuvár) még sohasem nyert az MSZP. Érdekesség, hogy az 1990-es részvételt egyszer sem sikerült túlszárnyalni, ami országos szinten szintén kuriózumnak számít. A tavalyi évben tartott EP-választás és a csornai időközi voksolás alapján a Fidesznek nagyon jó esélyei vannak mind a hét egyéni kerületben arra, hogy már az első körben érvényes és eredményes győzelmet arasson. Az MSZP-nek a csornai voksolás alapján a második hely megszerzése is gondot okozhat, mivel akkor csak a harmadik helyet szerezték meg, ráadásul a második fordulóban öt százaléknál kevesebb voksot kaptak. A legnehezebb dolga a legnagyobb ellenzéki pártnak a győri 3-as körzetben lesz, ahol 1998 óta nem sikerült nyerniük.

(Forrás: Valasztas.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.