A szervezet azt vélelmezi, hogy az államháztartási mérleg mögött álló vagyonkimutatások nem állnak stabil lábakon, és büntetőjogi felelősség merül fel – indokolta lépésüket Fricz Tamás. Csizmadia László, a CÖF szóvivője hozzátette: azt szorgalmazzák, hogy az államháztartási mérleg készítőit az adatok hitelességéért büntetőjogi felelősség terhelje.
A civil szervezet szerint azonnal el kell kezdeni a kormányzati és kormánypárti politikusok, valamint az állami és közigazgatási vezetők vagyonának vizsgálatát, s a vizsgálaton fennakadt személyek ellen büntetőeljárást kell indítani. Az összes egyéb állami irányítású és önkormányzati cég meghatározott érték feletti privatizációs szerződését 2002-ig visszamenőleg meg kell vizsgálni. Fricz Tamás kiemelte: az elszámoltatási kerekasztal célja, hogy a civil társadalom nyomást gyakoroljon a következő kormányra, hogy az mindenképpen hajtsa végre az elszámoltatást. Enélkül ugyanis nem lehet továbblépni – fejtette ki.
Csath Magdolna közgazdász, a CÖF tagja arról beszélt, hogy Magyarország a „gazdasági Trianon” állapotában van, amelynek okát a gazdasági visszaélésekben jelölte meg. Bencze Izabella jogász elmondta, hogy az erkölcsi felelősségre vonás részeként az elszámoltatási kerekasztal fehérkönyvet állít össze azokról a jogszabályokról, amelyek az elmúlt években születtek, és negatív hatásúak voltak. Példaként azt a 2005-ben született jogszabályt említette, amely lehetővé tette a nemzeti vagyon csomagban történő értékesítését.
(MTI)