Az ellenzéki képviselő megítélése szerint a kormány tovább folytatja a regionális vízművek „lopakodó privatizációját”. Ennek alátámasztásaként közölte, hogy az öt regionális vízmű százas nagyságrendben hirdetett meg közbeszerzési eljárásokat üzemeltetési, üzemfenntartási, beszerzési és karbantartási feladatokra. Hozzátette, hogy a pályázatok nyerteseiről március végén döntenek, a szerződéseket április elején akarják aláírni.
Megjegyezte: az eljárások többsége kétéves időtartamra szól, ami véleménye szerint azt jelenti, hogy „amit a kormány által tervezett privatizáció elmaradása okán nagy címleteiben nem sikerült elvinni, azt most aprópénzre váltva szeretnék kivenni az öt regionális vízműből”. A fideszes képviselő szerint mindennek az a célja, hogy a megrendeléseken keresztül megtartsák az informális hatalmat, és azoknak a „baráti társaságoknak”, amelyek eddig is beszállítók voltak, két évre garantálják a biztonságos megélhetést.
Példaként említette, hogy a Dunántúli Regionális Vízmű esetében háromezer szivattyú karbantartására és duguláselhárítási feladatokra lehet jelentkezni. Hozzátette, nem azt kérik, hogy a napi üzemfenntartási beszerzéseket ne hajtsák végre, de azt akarják, hogy a regionális vízművek ne vállaljanak a kormány támogatásával hosszú távú elkötelezettségeket. Kijelentette, hogy a jelenlegi kormányzati időszak utolsó heteiben kötött szerződéseket – kormányra kerülésük esetén – felül fogják vizsgálni, és ha szükséges, akkor fel is bontják azokat. Kérdésre válaszolva Bencsik János közölte, hogy a meghirdetett közbeszerzések milliárdos nagyságrendű üzemeltetési, üzemfenntartási, karbantartási munkákról szólnak.
(MTI)