„Megalkuvás”? Elmozdítanák a PSZ alelnökét

A Liga Szakszervezetek szerint a pedagógusok legnagyobb létszámú szakszervezetének vezetősége azért kívánja elmozdítani tisztségéből a tömörülés alelnökét, mert az nyíltan fel akart lépni a pedagógusokat érintő súlyos kormányzati megszorító intézkedések ellen, és ezt megdöbbentőnek tartják.

MNO
2010. 02. 17. 19:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érdekvédelmi szervezet mindezt annak kapcsán tudatta szerdán az MTI-vel, hogy a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szombati kongresszusán várhatóan visszahívja alelnöki tisztségéből Pécsi Ágnest. A Liga közleménye szerint a PSZ vezetése úgy kívánja visszahívni az alelnököt, hogy esélyt sem ad a „vádlottnak” álláspontja megvédésére. A tömörülés kiemelte: elképzelhetetlen, hogy valakit azért vonjanak felelősségre, mert a dolgát végzi. „Nem képzelhető el ugyanis szakszervezet, amely nem lép fel határozottan és minden más érdektől függetlenül tagjai gazdasági és szociális érdekei védelmében. Ha mégis, úgy azokat a vezetőket kell kérdőre vonni és felállítani, akik csendben próbálják átvészelni a vihart ahelyett, hogy az első sorban menetelve vezetnék az érdekképviseleti harcot” – írták állásfoglalásukban.

A Liga úgy fogalmazott: a mai magyar szakszervezeti mozgalomban még mindig jelen lévő megalkuvásnak és meghátrálásnak, s a mindenkori hatalommal folytatott, színfalak mögötti egyezkedésnek véget kell érnie. Mint hozzátette, ezért arra bátorít minden olyan szakszervezeti tisztségviselőt, aki elégedetlen az általa képviselt munkavállalók helyzetével, hogy merjen kilépni a sorból és valóban álljon ki a helyzet minden törvényes eszközzel való megváltoztatása mellett. Mindez azért is szükséges, hogy az egyre csökkenő tagságú szakszervezeti mozgalom újra növekedni kezdjen, látva, hogy van miért szakszervezeti tagnak lenni – zárták állásfoglalásukat.

Pécsi Ágnes szerdán azt MTI-nek úgy fogalmazott, hogy őt nem a pedagógusok, hanem szakszervezeti bürokraták akarják leváltani a posztjáról, számára is ismeretlen okból. Azt mondta, hogy nem tudja, mivel indokolják pontosan a leváltását, az erről szóló dokumentumokat csak szombaton kapják meg a küldöttek. Ő személy szerint semmilyen indoklást nem kapott kézhez – tette hozzá a 2008 júliusában megválasztott alelnök. Pécsi Ágnes – aki a Lengyel Gyula Szakközépiskola tanáraként többször szervezett tiltakozó akciót az intézmény megmentéséért – közölte: a szakszervezeti mozgalom történetében nem volt még példa arra, hogy egy első vonalbeli tisztségből visszahívjanak valakit. Kitért arra is, hogy az elmúlt időszakban a tagság egyre kiábrándultabb, és jelentős taglétszámvesztés következett be. Arra a kérdésre, hogy történhet-e szakadás a szakszervezeten belül szombaton, azt mondta: sokan tartanak attól, de fontos lenne, hogy ez ne következzen be. A PSZ-nél az MTI-nek azt mondták, hogy a szombati kongresszus után sajtótájékoztatón reagálnak a felvetésekre.

A Magyar Nemzetnek Pécsi Ágnes így nyilatkozott: szerinte az a bűne, hogy aktívabb fellépést sürgetett a tanárok érdekeinek védelmében, a vezetés azonban nem hajlandó konfrontálódni az oktatási miniszterrel.

(MTI, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.