A megújult költségvetés stabil, és tartja a hiánycélt

Az Országgyűlés kedden folytatta a 2011. évi költségvetésről szóló törvényjavaslat újra megnyitott részletes vitáját nyolcórás időkeretben.• A kormány fellép ellene, és elítéli az iskolai agressziót

MNO
2010. 12. 14. 10:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Román István felszólalásának elején felhívta a figyelmet arra: a jövő évi költségvetés első körös módosító indítványai között a bíróságoknak hárommilliárd forint támogatást, az ügyészség megerősítésére pedig egymilliárd forintot szavazott meg az Országgyűlés. Hozzátette, ötmilliárd forinttal emelkedett az önkormányzati fejezeti tartalék, 22 milliárd forint pedig a közszolgálatban dolgozók fizetésének kiegészítését szolgálja. A kormánypárti politikus fontosnak nevezte a Költségvetési Tanács bürokratikus hátterének megszüntetését, ugyanakkor kiemelte: a törvény megerősíti a tanács működését. Példaként említette meg, hogy az áruvisszatartás jogával bővül a tanács munkája. A költségvetés a megújulás, a stabilitás irányába mutat, és tartani tudja a hiánycélt – jelentette ki.

Az MSZP az agráriumról

Göndör István (MSZP) azt kérdezte, hogy a 22 milliárd forint hogyan jut majd el a közszolgálatban dolgozókhoz. Frakciótársa, Kovács Tibor azt hangsúlyozta, szerinte a kormány a pillanatnyi elképzeléseihez módosítja a törvényeket. Mint mondta, a fideszes Román István nem sorolta fel azokat a területeket – ilyen például az egészségügy –, ahol kevesebb lesz a dolgozók fizetése.

Gőgös Zoltán szocialista politikus arról beszélt, hogy nehéz helyzetbe fognak kerülni a tejtermelő gazdálkodók. Nemcsak beszélni kell az állattartás fejlesztéséről, hanem cselekedni is kell – jelentette ki. Közölte azt is, a fenntartható erdőgazdálkodási sorra még a félévnyi forrást sem biztosította a kormány a költségvetésben. Megemlítette, hogy a kormány csökkenti a határon túli magyar agrárszervezetek támogatását. Ilyen soha nem történt az elmúlt nyolc évben – tette hozzá. Beszélt arról, hogy a Balaton néhány településén hatalmas mértékben elszaporodtak az árvaszúnyogok. Egy szocialista módosító azt kezdeményezi, hogy kezdjenek el egy intenzív kutatási tevékenységet, amely kiderítené, miért lett ekkora probléma az árvaszúnyog-invázió a térségben – mondta.

Kétpercesek az agráriumról

Turi-Kovács Béla fideszes képviselő két percben az MSZP-s felszólalásokra úgy reagált: nagy bajban vannak egyebek közt a tejtermelők, a sertéstartók is, de ez a probléma nem most keletkezett, hanem az elmúlt nyolc év alatt. Gőgös Zoltán szocialista képviselő minderre válaszul azt mondta, a problémák gyökere abból az időből ered, amikor a kilencvenes évek elején a „kisgazdák szétverték a mezőgazdaságot”.

Vincze László fideszes képviselő azt mondta: a kisgazda kormányzásra nem kellene szégyenkezve gondolni. Hanó Miklós (Fidesz) közölte, a Horn-kormány idején zártak be élelmiszer-vizsgálókat. A szocialista kormány idején még 7,5 millió sertés volt, mostanra ez a szám 2-3 millióra csökkent – tette hozzá.

Kétpercesek az önkormányzatok helyzetéről

Arnóth Sándor (Fidesz) szerint az önkormányzatok az elmúlt nyolc év gondjait rettenetesen megszenvedték, hiszen, szavai szerint, folyamatos elvonások jellemezték ezt a szférát. Ipkovich György (MSZP) minderre azt mondta: évről évre szűkültek a források, amit az önkormányzatoknak szántak, és ebben a költségvetésben sincs több forrás számukra. Bebes István (Fidesz) is azt hangsúlyozta, hogy az előző nyolc évben folyamatos elvonás történt az önkormányzati szférából.

Babák Mihály (Fidesz) közölte: minden probléma a szocialista kormány elmúlt nyolc évében gyökerezik. „Amit ma megfogalmaznak a kormánnyal szemben kritikaként, ne felejtsék el, hogy az önök nyolcéves kritikája” – szánta szavait a szocialista politikusoknak. Lamperth Mónika (MSZP) kétperces felszólalásában beszélt arról a módosító indítványáról, amely a panelfelújítási program folytatását célozza. Hozzátette: talált forrást is a módosító indítványához. Fejér Andor (Fidesz) azt hangsúlyozta: az önkormányzatok többsége elérkezett a fizetésképtelenség határára. Mint fogalmazott, nominálisan nem növekedett 2010-ben az önkormányzatok finanszírozása.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.