Javult a bűnügyi helyzet Gyöngyöspatán

Az esztendő második negyedévéhez képest Gyöngyöspatán jelentősen javult a bűnügyi helyzet – olvasható az ORFK elemzésében.

PR
2011. 11. 16. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyöngyöspata azt követően került a közfigyelem homlokterébe, hogy a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai március elejétől két héten át járőröztek a településen, állításuk szerint a megszaporodott bűncselekmények miatt. A Jobbik március 6-án demonstrációt, Vona Gábor pártelnök akkori megfogalmazása szerint „magyarpárti tüntetést” tartott a községben. Az április 22. és 24. közötti időszakra a település határába katonai és önvédelmi alapismereteket oktató tábort hirdetett a Véderő elnevezésű szervezet, ám a rendezvény megnyitását a rendőrség megakadályozta. A feszültség ezt követően sem csökkent, április 26-án késő este összeverekedtek a Véderő tagjai helyi romákkal. Időközben parlamenti vizsgálóbizottság is alakult a Gyöngyöspatán történtek kivizsgálására. Július 17-én – mivel korábban lemondott posztjáról a település független polgármestere – időközi polgármester-választást tartottak a községben, amelyen Juhász Oszkárt, a Jobbik helyi elnökét választották faluvezetővé.

Miközben a második negyedévben 51 bűncselekmény, főleg garázdaság, lopás és betöréses lopás vált ismertté a 2650 lakosú Heves megyei településen, addig a harmadik negyedévben csupán 13 bűncselekményt regisztráltak, ami még az első negyedévben történt 16 esetnél is kevesebb – közölte a jelentés alapján Garamvölgyi László. Az elemzés szerint a csökkenés valószínűleg a településen időközben elkezdődött közmunkaprogramoknak és a községben elrendelt fokozott rendőri ellenőrzésnek köszönhető – tette hozzá. A jelentés szerint januártól márciusig 16 bűncselekmény történt. A rendőrség ebben az időszakban három lopás, illetve négy betöréses lopás miatt indított eljárást. Két-két alkalommal számítógépes rendszer elleni beavatkozás, illetve magántitoksértés, egy-egy esetben rendszámhamisítás, okirattal visszaélés, csalás, ittas vezetés, illetve rongálás miatt kellett nyomozniuk a községben.

A második negyedévben, vagyis az áprilistól júniusig terjedő időszakban 14 garázdaság, ugyanennyi betöréses lopás és 10 lopás jutott a hatóságok tudomására. A harmadik negyedévben viszont mindössze 1 garázdaság és 3 lopás fordult elő az ismertté vált 13 bűncselekmény között – sorolta az adatokat a szóvivő. Ugyancsak jelentősen javult a nyomozások eredményessége a vagyon elleni bűncselekmények tekintetében, ugyanis miközben az elmúlt évben csupán az esetek 23,5 százalékának lett meg a gyanúsítottja és 2011 első negyedévében is csak 11,1 százalékos volt ez az arány, a harmadik negyedévben már 66,7 százalékos volt a felderítési mutató.

Főleg helybeliek az elkövetők

Az elkövetők jellemzően helybeliek; a 49 gyanúsított közül 37 gyöngyöspatai, 10 további személy a környező településeken lakik, és csupán ketten érkeztek a megyehatáron túlról. A tettesek által okozott kár csaknem 5,5 millió forint volt, amelyből mintegy 2,5 millió forint térült meg a felderítés nyomán. Az elemzésben megemlítik, hogy 2011. március 15-én nyolc, magát a Véderő elnevezésű szervezet tagjának valló emberrel szemben kezdeményezett a községben szabálysértési eljárást a rendőrség jogosulatlan címhasználat miatt, mert honvéd rangjelzéssel ellátott terepszínű egyenruhát viseltek. Ugyanakkor a bíróság később megszüntetett egy, szintén véderősökkel szemben garázdaság miatt indított szabálysértési eljárást.

Kést, baseballütőt és bilincset találtak

A fokozott rendőri ellenőrzés során nagy számban indult szabálysértési eljárás különösen veszélyes eszköz birtoklása miatt. A rendőrök az elkövetőknél kést, baseballütőt, illetve bilincset találtak, ám „lőfegyverrel kapcsolatos szabálysértések a gyöngyöspatai eseményekkel nem állnak összefüggésben”. A jelentés foglalkozik a település etnikai összetételével és foglalkoztatási helyzetével is. Eszerint a 2001-es népszámlálás alkalmával a község lakosságának 11,7 százaléka vallotta magát cigánynak. Az 1710 aktív korú gyöngyöspatai 8,54 százalékát tartják nyilván álláskeresőként, miközben a megyei átlag 9,34 százalék. Az augusztus 1-jén indított közmunkaprogram keretében negyven helybeli foglalkoztatására nyílt lehetőség – ismertette az adatokat Garamvölgyi László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.