Reszkethetnek az offshore cégek

Kizárják az offshore és nem átlátható hátterű cégeket a közbeszerzési eljárásokból.

Kovács András
2011. 11. 16. 11:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2012 januárjától új közbeszerzési törvény lép életbe – mondta Hegmanné Nemes Sára vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár egy szerdai budapesti sajtótájékoztatón. Olyan egyszerűsítő szabályok kerültek az új szabályozásba, amelyek helyzetbe hozzák a kis- és középvállalkozókat – tette hozzá. Véleménye szerint a jogszabályrendszer úgy épül fel, hogy könnyebben megérthető legyen, és mindezek mellett a közbeszerzések átláthatóbbak és tisztábbak lesznek.

A helyettes államtitkár rámutatott, hogy az Európai Unió is hasonló gondokkal küzd, és az egyszerűsítés felé törekszik. „Az új közbeszerzési törvény értelmében az offshore cégek és a nem átlátható struktúrájú szervezetek kizárása a pályázatokból megtörténik” – fogalmazott. Hegmanné elmondta, hogy novemberben kerülnek a kormány, majd a parlament elé a végrehajtási rendeletek. A hazai gyakorlat a legszigorúbb lesz az unióban, „cél, hogy ne vigyenek ki állami pénzeket adóparadicsomokba” – tette hozzá.

Előtérben az innovatív termékek

Gajdos Róbert, a Közbeszerzések Tanácsa elnöke beszámolt arról, hogy fölmerült annak lehetősége, hogy a cégek kaphatnának uniós közbeszerzési útlevelet, amely megkönnyítené a más országban való ajánlattételt. Az Európai Bizottság szorgalmazza azt, hogy az innovatív termékek a közbeszerzések elbírálásakor élvezzenek előnyt, akkor is, ha drágábbak a hagyományos termékeknél – tette hozzá.

Mint ismert, a 2012-ben hatályba lépő közbeszerzési törvényt július 11-én a Ház 250 igennel, 88 nem ellenében szavazta meg. A szabályozás értelmében a Közbeszerzések Tanácsának neve közbeszerzési hatóságra változik, de azt egy módosító indítvánnyal nem kormányhivatalként határozták meg, hanem az Országgyűlés alá rendelték.

Fontos újdonság, hogy nem lehet ajánlattevő az, aki az alvállalkozójának a szerződött díj több mint 10 százalékával tartozik, vagy a fizetési késedelme meghaladja a 15 napot. Ugyancsak kizárt az ajánlattevők sorából az, aki korábbi közbeszerzésen hamis adatot szolgáltatott.

A jogorvoslati beadványokat továbbra is – három biztosból álló tanácsban – a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) bírálja el. A döntőbizottság előzetes döntéshozatalt kérhet az Európai Bíróságtól. A jogegység biztosítására a valamennyi biztost magába foglaló összkollégium működik a KDB keretében. A döntőbizottság határozatai ellen jogorvoslattal lehet élni a bíróságnál.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.