Különleges időszakot élünk, amely állapot az uniós integráció történetében szinte mindig folyamatos volt – mondta Martonyi. Szerinte a következő hónapok eseményei nagymértékben befolyásolni fogják a következő évtizedeket. Jövendölések szerint össze fog dőlni az eurózóna, az Európai Unió, a nyugati világ, a világgazdaság, és tulajdonképpen bekövetkezik a világvége – tette hozzá. „Bevallom őszintén, én ezt nem hiszem, az eurózóna meg fog maradni.”
A külügyminiszter rámutatott arra, hogy az unió tulajdonképpen intézmények története, és a válságok esetében intézményeket hoz létre. Az eurózónának nincsen alternatívája, és pillanatnyilag az ellene irányuló támadások állandósultak – hangsúlyozta Martonyi. Rámutatott arra, hogy a spekulációs támadások azt kényszeríthetik ki, hogy csak együttesen hozhat döntést az eurózóna. „Hihetetlen munka folyik az ügyben, hogy az unió pénzügyi tűzereje növekedjen.”
Elsőrendű a tűzoltás
Martonyi szerint első lépésben tűzoltás folyik, amely esetben megjelentek a politikai szempontok is (Olaszország, Görögország). Nagyon összetett feladat a válság rendezése, amely a „tűz kioltását eredményezheti” – tette hozzá. Abban egyetértés van, hogy ez nem történhet meg még egyszer – hangsúlyozta a külügyminiszter. A gazdasági kormányzásról elmondta, hogy az a jelenlegi uniós hatásköri feladatok alapján nem oldható meg. Ehhez valamiféle intézményi változtatásra szükség van – mondta Martonyi.
Először kell egy korlátozott szerződésmódosítás, amely a decemberi EU-csúcson már téma lesz – jelentette ki a külügyminiszter. A hatáskörök módosítása esetén egyes tagállamokban felmerülhet a népszavazás kérdése is – tette hozzá. „Valóságos gazdasági uniót csak úgy lehet csinálni, ha létrejön egy politikai unió, amely új fordulatot adna az eddigi történelemnek.” Azt, hogy megszületik-e ez a döntés, még nem lehet tudni – fogalmazott Martonyi.
Csak az eurózóna felé mehetünk
„A nagy kérdés, hogy egy minőségi változásban ki lenne érdekelt, és ki vállalná azt föl.” Számunkra a legfontosabb, hogy egy Európa legyen – jelentette ki Martonyi. Mi az erős Eurórópát hirdettük meg, míg a lengyelek a több Európát – fogalmazott a politikus. A külügyminiszter felhívta a figyelmet, hogy hihetetlen nehéz volt Európa eddigi újraegyesítése, és nem lenne szerencsés a kétszintű integráció intézményes rögzítése.
Martonyi szerint mindaz, ami történik az eurózónában, az érinti a nem eurózónatagokat is. „Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a lopakodó széttöredezettség ne menjen tovább.” Le kell vinnünk három százalék alá a költségvetési hiányt, csökkenteni kell az államadósságot, amit az alaptörvényben is rögzítettünk – hangsúlyozta a külügyminiszter. Nekünk az irány az eurózóna felé van, és be is fogunk lépni – tette hozzá.
„Nem lehetett alkut kötni”
A külügyminiszter elvetette az egységes adózás bevezetését a unióban, mivel a magyar ipar számára mindenképpen versenyképességi hátrányokkal járna. Martonyi a magyar külpolitika globális nyitása kapcsán úgy fogalmazott, hogy Kínán kívül érdemes figyelni velünk inkább egy súlycsoportban lévő országokra is.
„Meggyőződésem, hogy az Egyesült Államok tud hatékony garanciát adni az ország védelmének.” Külpolitikánk fontos eleme a térségi aktivitás, és nem kell aggódni a szlovák–magyar viszony romlása miatt, és a vitákat meg fogjuk oldani – hangsúlyozta Martonyi. A szerbiai kárpótlási törvényről elmondta, hogy az nem kétoldalú, hanem emberi jogi kérdés volt, ezért arról nem lehetett alkut kötni.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.