A javaslat a főváros költségvetési bevételeit 299 milliárd 514 millió forintban, a kiadásait pedig 376 milliárd 538 millió forintban határozza meg. A 77 milliárd 24 millió forintos különbözetből 51 milliárd 247 millió forintot az előző évek pénzmaradványából finanszíroznának, a többit pedig az előző években megkötött keretszerződések alapján lehívható, fejlesztési célú hitelekből fedeznék.
Tarlós István főpolgármester vonatkozó előterjesztése 387 milliárd 184,5 millió forintban állapítja meg a fővárosi önkormányzat bevételi és kiadási főösszegét. A javaslat 192 milliárd 844,8 millió forintot indítványoz a működési kiadásokra, amelyből összesen 11 milliárd 150 millió forintot általános tartalékként, a szerkezetátalakításokhoz kapcsolódó kiadásokra, kockázatkezelésre, továbbá az előző városvezetés örökségének kezelésére különítenek el. Az uniós finanszírozás kockázati tartalékára, valamint peres ügyekre további 1-1 milliárd forintot tesznek félre.
A BKV működőképességének fenntartása érdekében a működési kiadások egy részét visszatartják; ehhez egyenként felülvizsgálják az intézményeket és feladatokat. A források zárolásának fenntartásáról vagy az előirányzatok végleges elvonásáról leghamarabb áprilisban döntenek a tömegközlekedési társaság finanszírozásának rendeződése függvényében.
A költségvetési javaslat számos bírálatot kapott a fővárosi ellenzéki pártoktól. Az MSZP az indítványra utalva 2012-t a katasztrófa évének nevezte, álláspontjuk szerint minden budapesti a saját bőrén fogja érezni a város csődjét. Az LMP elutasítja a költségvetési javaslatot, úgy vélik: az előterjesztés onnan vesz el pénzt, ahonnan nem kellene, és azt a problémát nem oldja meg, amit a leginkább meg kellene. A Jobbik sajnálatosnak tartja, hogy a főváros vezetése nem látja be, hogy az idei évre fel kellene függeszteni a négyes metró projektet, hogy a BKV felszabaduljon banki hitelei alól. A párt kifogásolta, hogy a szociális és kulturális szféra az idei költségvetés legnagyobb vesztese.
Kiemelt cél a BKV megmentése
Budapest stabil működésének a biztosítása a legfőbb cél a Fidesz–KDNP fővárosi frakciójának vezetője szerint. Németh Zoltán szerdán a 2012-es költségvetési javaslat kapcsán az MTI-nek azt mondta: az idei év kiemelt célja a BKV megmentése, a stabil, hosszú távú működés feltételeinek előkészítése.
Kijelentette: le kell számolni az MSZP és az előző városvezetés súlyos örökségével. „Ők hagyták itt az adósságot, ez minden baj forrása, ezért is megdöbbentő és vérlázító arcátlanság az, hogy most éppen ők hullatnak krokodilkönnyeket a feszített költségvetés miatt” – mondta a frakcióvezető. Jelezte azt is, hogy a Fidesz–KDNP célja a stabil működés biztosítása, ezért is tartja érthetetlennek és értelmetlennek az LMP módosító javaslatait, amelyek célja minden egyes feladatra forintra ugyanannyit javasolni, mint a tavalyi évben. Ennek így önmagában semmi értelmét nem látja a frakcióvezető, mert szerinte a feladathoz kell viszonyítani az ahhoz biztosított összeget és nem önmagában a tavalyi összeghez.
Németh Zoltán arra is kitért: „nyilván nehéz év a 2012-es, és takarékoskodást igényel, de ezt a Fővárosi Közgyűlés éppen magán kezdi, hiszen a frakciók, bizottságok költségvetését kurtította meg legjobban”.
Felelősségteljesen kell eljárni
A Jobbik nyolc projekt munkálatainak idei felfüggesztéséről szóló javaslata kapcsán úgy vélekedett: az a baj, hogy beruházási forrásokat próbálnak működési célra átcsoportosítani; ez mindig aggályos. Nyilván meg kell nézni, hogy milyen forrásokat tudnak bevonni a BKV finanszírozásába, de itt felelősségteljesen kell eljárni – szögezte le a frakcióvezető.