A XVII. kerületi közösségi házban megnyílt kiállításon a főosztályvezető elmondta: csütörtöktől lesz nyilvános az úgynevezett C lista, az új pszichoaktív anyagok jegyzéke, amellyel gátat szeretnének vetni az interneten és az Amsterdam shopokban árult dizájnerdrogok terjedésének. A nemzeti drogstratégia kidolgozás alatt van, várhatóan az év második felében kerülhet az Országgyűlés elé – fűzte hozzá. Téglásy Kristóf szerint nagyon fontos a megelőzés, a prevenció és a nevelés, ugyanakkor a törvényi szigor is segíthet a „drogcsapda” elkerülésében.
A megnyitón jelen volt Zacher Gábor toxikológus is, aki azt mondta, hogy az elmúlt évben több mint 140 új drog jelent meg Európában, ami komoly kihívás elé állítja a szakembereket. Ma valójában „illegális emberkísérlet” folyik, hiszen az új drogok hatását a terjesztők sem ismerik, ezért gyakran a fogyasztóktól kérnek véleményt a szerekről – tette hozzá.
Az adatokat sorolva közölte: Magyarországon egy átlagos hétvégén mintegy 350 ezer ember használ valamilyen pszichoaktív szert, évente 45 millióra tehető a szerhasználat. Évente mintegy ötezer rendőrségi eljárás indul drog miatt, és körülbelül ötszázan kerülnek kórházba szerhasználat következtében.
A szakember szerint a használt mennyiséghez képest alacsony a droghoz köthető halálesetek száma, ezért nem feltétlenül azzal kell „riogatni” a gyerekeket, hogy mindenképpen végez velük a szer. Sokkal célravezetőbb arra figyelmeztetni, hogy a drog megváltoztatja őket, olyan eseménysorozatot indít el, amire már nem feltétlenül lesz ráhatásuk – tette hozzá. „A jó döntésre kell tanítani a gyermekeket, és fontos az őszinteség” – mondta.
A megnyitón jelen volt Riz Levente, a XVII. kerület fideszes polgármestere és Fülöp Valter, Budapest rendőrfőkapitányának bűnügyi helyettese.