A testület két fordulóban, délelőtt és délután tárgyalja a város 2012-es költségvetését, amelyben oktatási, kulturális, turisztikai és kisebbségi feladatokra az előző évihez képest kevesebbet, közösségi közlekedésre, szociálpolitikai és védelmi feladatokra pedig több pénzt szánnának. A napirendi vitában az MSZP több, zárt ülésen tárgyalandó javaslat nyilvánosságát kérte, ám ezek egyikét sem támogatta a többség. A szocialista párt és a Fidesz–KDNP ezután az előző vezetés által hagyott örökségről, továbbá az eddig megtett intézkedésekről folytatott vitát.
Tarlós István főpolgármester többször is az általa parttalannak tartott vita befejezését sürgette, úgy fogalmazott, dolgozni jött, nem színházba. A BKV finanszírozása kapcsán bírálta az MSZP fővárosi frakcióvezetőjét; azt mondta, Horváth Csaba úgy próbálja beállítani a helyzetet, mintha arról az új vezetés tehetne, s egy éve csak „szarakodik”. „Mi a fészkes fenéből fizessük vissza az előző vezetés által felvett hiteleket?” – tette fel a kérdést a városvezető.
Az indítványok közül Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes visszavonta a CET-Közraktárak projekttel kapcsolatos előterjesztését. A Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatósága közleményében ennek okaként azt jelölte meg, hogy a sajtóban az utóbbi napokban félrevezető, téves információk jelentek meg az ügyben. A képviselők napirendre vették az LMP-s Somfai Ágnes javaslatcsomagját, amely a BKV helyzetére vonatkozó indítványokat tartalmaz.
„A Fidesz szabadságharcot kezdett”
Az LMP szerint Budapest fideszes belharc áldozata, emellett a gazdasági válság súlyosan érinti a fővárost, egyes adófajtákat elvontak és a kerületekhez csoportosították át. Hanzély Ákos, az LMP képviselője a közgyűlés előtt tartott sajtótájékoztatóján szerdán elmondta, az elvont idegenforgalmi adóból 3-4 milliárd forint bevétele esik ki a fővárosnak. A képviselő szerint az a legszomorúbb, hogy a Fidesz előzetes vállalása ellenére nem erősíti, hanem a belső kerületek javára gyengíti a fővárost. A 2012-es „rossz” költségvetés a kétszintű önkormányzatiság problémájára világít rá – tette hozzá.
Somfai Ágnes frakcióvezető-helyettes azt hangsúlyozta, hogy a Fidesz szabadságharcot kezdett nemcsak a fővárossal, hanem a BKV-val szemben is. Az LMP javaslatot nyújtott be a BKV finanszírozásával kapcsolatban, ebben az szerepel, hogy bevezethető az 1 plusz 1 forintos finanszírozási modell, de ehhez csökkenteni kell a BKV költségeit, felül kell vizsgálni a jegyrendszert, és be lehetne vezetni a személyforgalmi behajtási díjat, amelyből 20-30 milliárd forint bevételhez jutna a főváros. Emellett a kormánynak fel kell oldania a 32 milliárdos normatíva zárolását, és az árkiegészítést is teljes mértékben ki kell fizetni.
Visszavonták a Duna-parti CET-komplexummal kapcsolatos előterjesztést
Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes visszavonta a Duna-parti CET-komplexummal kapcsolatos előterjesztését, mert az elmúlt napokban a sajtóban „félrevezető, téves információk jelentek meg” – közölte a Főpolgármesteri Hivatal szerdán, a Fővárosi Közgyűlés ülése idején az MTI-vel.
Az előterjesztésben az szerepelt, hogy a beruházó Porto Investment Kft. által korábban az üzlethelyiségek bérlésével kapcsolatban lefolytatott versenyeztetési eljárásokat eredménytelennek nyilvánították volna. Ennek oka, hogy az épületet műszaki állapota, illetve hiányosságai miatt nem lehet hasznosítani. A Duna-parti Közraktáraknál létrehozott, mintegy 27 ezer négyzetméteres létesítmény kialakítását 2010 augusztusában kellett volna befejezni. Tavaly tavasszal kezdődött meg a CET (Central European Time) műszaki átadás-átvételi eljárása, de a belső beépítéshez nem fogtak hozzá, az épület jelenleg üresen áll.