Gyerekek játszanak demokráciást az Országházban + Képriport

A parlament lényege a konszenzuskeresés, a megegyezés vita eredményeképpen születik meg, de a szavazáskor nem szükségszerűen a kormánytöbbség véleménye jut érvényre.

NT
2012. 03. 01. 11:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egész napos játék során négy középiskola diákjai két-két fiktív kormánypárti és ellenzéki frakciót alakítva, frakcióüléseken, bizottsági üléseken végül plenáris ülésen vitatkoznak és szavaznak az egyik diák-képviselőcsoport által benyújtott, graffitizésről szóló „törvényjavaslatról”.

Kövér László az Országház felsőházi termében tartott megnyitón a diákoknak azt mondta: a parlament lényege a konszenzuskeresés, a megegyezés pedig vita eredményeképpen születik meg, és ez így is van rendjén. Mindenki elmondhatja a véleményét, kísérletet tehet a másik meggyőzésére, ám a végső cél a vita lezárása, a megállapodás – hangsúlyozta.



Sólyom László volt köztársasági elnök 2005-ös megválasztására utalva Kövér László hozzátette: a szavazás rendje szerint a többség véleménye jut érvényre, de ez nem szükségszerűen a kormányzati többségé.
Megjegyezte azt is, hogy a viták végén „verekedni sem szükségszerű”, ahogyan az számos ország parlamentjében sajnálatosan előfordul.

A házelnök hangsúlyozta: bár a kormánypártok és az ellenzék viszonylatában, amikor az egyik nyereségről beszél, akkor a másik szükségszerűen vereségről, ám a lényeg mégiscsak az, hogy az életünk rendjéről és a jövőnkről valamiféle kollektív bölcsesség alapján születnek döntések, és ezzel hosszú távon az egész közösség, az egész magyar nemzet nyer.

A diákoknak azt üzente, a nap folyamán látni fogják mennyi szakmai és politikai szócsatában kell megméretni magukat és véleményüket, de mindeközben nem szabad elfeledkezni arról, hogy számos nézetkülönbség ellenére legalább egy közös nevezőnek lennie kell, ez pedig a demokrácia és a közjó ügye.

A Demokráciajátékot most először rendezik meg az Országgyűlés épületében, ahol a budapesti Arany János Általános Iskola és Gimnázium, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskola, a Tatai Református Gimnázium és a Budapesti Ward Mária Gimnázium diákjai modellezik az országgyűlési képviselők parlamenti munkáját.

A diákok előzetes felkészültek a feladatra, kitalálták milyen pártot képviselnek, elkészítették a falfirkákról szóló „törvényjavaslatot”, illetve a „módosító javaslatokat”, csütörtökön pedig az Országház épületében bizottsági ülésen, frakcióülésen, majd a felsőházi teremben plenáris ülésen vitatkozhatnak, majd szavazhatnak a javaslatról, végül a „frakciók” sajtótájékoztatót is tartanak a Parlament sajtótermében.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.