Hoffmann Rózsa a kereskedelmi televízióban azt mondta, korábban nem ő vetette fel az iskolaköpeny lehetőségét, hanem egy újságírói kérdésre válaszolt. Nem titkolta ugyanakkor a személyes véleményét, hogy formaruhapárti, de ezt nem úgy értelmezi, hogy az egész országban mindenhol egyforma köpenyt hordjanak a diákok – jegyezte meg. Azt kérte, hogy néhány hónap múlva térjenek vissza a témára.
Eddig is voltak órák
A mindennapos testnevelésórák megtarthatóságára vonatkozó felvetésre azt mondta: testnevelésórák eddig is voltak, heti három általában, most kettővel nőtt a számuk az első, az ötödik és a kilencedik évfolyamon.
Az infrastruktúra hiánya nem lehet akadálya a mozgásnak, azt ugyanis sokféle módon és helyen lehet – mondta az államtitkár, és jelezte: a létesítmények pótlását pályázati úton segítik, ezeket a felhívásokat már el is indították.
Közvélemény-kutatás és rossz üzenet
Az iskolaköpeny kérdéséről egy közvélemény-kutatás után döntenének. Hoffmann Rózsa államtitkár a Hír Televízióban azt mondta, támogatja az iskolaköpeny viselését, mert az erősítené a fegyelmet, illetve az egyenruha miatt a szülőknek is kevesebbet kellene költeniük ruhára. Pokorni Zoltán, a Fidesz szakpolitikusa – szintén a Hír TV-ben – úgy fogalmazott: rossz üzenetet hordoz az egyenruha, s a szülőknek és a pedagógusoknak meg kell adni a lehetőséget, hogy a kérdésben maguk döntsenek.
Ugyanakkor sok városban kihasználatlan sportlétesítmények vannak. az nem jó, ha az iskola és ezek egymástól független életet él – fűzte hozzá. A lényeg az, hogy mozogjanak a gyerekek, akik sokszor nagyon rossz fizikai, lelki állapotban vannak, és a kettő szorosan összefügg egymással – mondta a politikus.
Nem maradhatnak el az órák
A testnevelés rangját meg kell emelni az iskolákban is, azzal is, hogy mindennap mozognak a gyerekek, és nem maradhatnak el órák – fejtette ki Hoffmann Rózsa. Utalt arra is, hogy a testnevelőtanárok szövetségének közelmúltban tett nyilatkozata szerint van és lesz elegendő testnevelőtanár. Megjegyezte: az iskola a jövő tanévtől köteles lesz délután négyig-ötig nyitva tartani, a köznevelést az egész napos iskola felé kívánják eltolni, és ebbe már a délutáni sportfoglalkozások, edzések is beleférhetnek.
Szólt még arról, hogy atlétikai programot indítanak el alsó tagozaton az atlétikai szövetség közreműködésével, amelynek keretében játékos formában vezetnék be a gyerekeket a komolyabb sportokba. Ehhez alsó tagozaton megfelelő továbbképzés indul idén a tanítók számára, és az eszközöket is megkapják majd az intézmények.
A Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesülete (MTTOE) szerint lesz elegendő pedagógus a mindennapos testnevelésórák megtartásához, és az új rendelkezés kikényszerítheti majd a hiányzó 300-400 tornaterem megépítését.
A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) jelezte: felelősségre vonná az iskolákat, ha létesítményhiányra vagy másra hivatkozva nem tartják meg a testnevelésórákat, vagy ha pénzt kérnek értük a szülőktől.
Mindennapos testnevelés az első, ötödik és kilencedik évfolyamon felmenő rendszerben, tankötelezettség 16 éves korig – ezek a fokozatosan életbe lépő új köznevelési törvény szeptembertől hatályos legfontosabb pontjai.