Párkapcsolati erőszak: újabb fontos ponthoz értek

Megalakult a párkapcsolati erőszak büntetőjogi meghatározásával foglalkozó munkacsoport pénteken az Emberi Erőforrások Minisztériumában.

WL
2012. 09. 21. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán miniszter a testület alakuló ülése után tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, széles társadalmi vita után decemberre elkészülhet az áldozatok érdekét szolgáló törvényjavaslat.

A tárca vezetője elmondta, a bizottság első ülésén a belügyi és az igazságügyi tárca, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Országos Bírósági Hivatal, a rendőrség, az alapvető jogok biztosának képviselői, valamint Halász Pálma, a népi kezdeményezés elindítója vett részt.

Megállapodtak abban, hogy a törvényalkotó munkacsoport egy-másfél hónapon belül leteszi az asztalra a konkrét szöveges javaslatát az önálló büntetőjogi tényállás meghatározására. Egyelőre még nem dőlt el, hogy a kifejezés „családon belüli”, „kapcsolati”, „együtt élők közötti” vagy – angolból átvéve – „otthoni” erőszak legyen – tette hozzá.

Nyílt nap, elszántság

Közölte azt is a miniszter, hogy Halász Pálma kérésére a Parlamentben közmeghallgatást, nyílt napot szerveznek majd, ahol minden szakmai és civil szervezet kifejtheti álláspontját, és azt a törvényhozás során figyelembe veszik. A kormány ebben az ügyben nem ismer kompromisszumot, és az érintettekkel együtt elszánt abban, hogy a kapcsolati kiszolgáltatottságból ne következhessen se lelki, se fizikai erőszakos cselekmény – tette hozzá. A miniszter arról is beszélt, hogy ma több szabály érinti a területet, ezért első lépésként összegyűjtik az összes ilyen büntetőjogi és polgári jogi rendelkezést.

Az MTI kérdésére Balog Zoltán elmondta, a munkacsoport két hét múlva találkozik újra, és a testületbe a civilek addigra már szakértőket is delegálnak.

Civil részvétel

Halász Pálma a sajtótájékoztatón megköszönte, hogy a civilek részvétele megmaradt a jogszabály-előkészítő folyamatban; ezzel arra utalt, hogy kezdeményezőként a szerepük véget ért volna azzal, hogy az Országgyűlés napirendre tűzi az ügyet. Azt mondta, lehetőséget kaptak arra, hogy „a sajtó teljes bevonásával és a civilek részvételével és kontrolljával” figyelemmel kísérjék a folyamatot.

Véleménye szerint az általuk felvetett ügyben mindenki érintett az országban, ezért közös társadalmi érdek a jogszabály megalkotása. Egy megfelelő jogszabály elfogadásával életeket menthetnek meg és tehetnek jobbá - emelte ki. A kezdeményezés azért is időszerű, mert 2012 a gyermekbarát igazságszolgáltatás éve – mondta.

Drasztikus csökkenést hozhat

A parlament hétfőn fogadta el azt a népi kezdeményezést, amely arra irányult, hogy legyen önálló bűncselekmény a párkapcsolaton belüli erőszak. A kormány tájékoztatása szerint még idén meghozhatják az erről szóló jogszabály-változtatást.

Emberéleteket menthet, amennyiben bevezetik a törvényt – mondta el az MNO megkeresésére Tóth Veronika, az Avon kommunikációs vezetője, akinek cége az aláírásgyűjtést segítette. Elmondása szerint a külföldi példák azt mutatják, hogy a párkapcsolati erőszakból bekövetkező halálozások száma drasztikusan csökken egy ilyen törvény bevezetésének hatására. Hazánkra vetítve ez azt jelenti, hogy az évi 72 partner által elkövetett gyilkosság 30-40 körülire csökkenne.

Ékes Ilona fideszes országgyűlési képviselő azt mondta: a kiszolgáltatott nők és gyermekek védelmében végzett munkája érdemi lépéshez érkezett, és reméli, hogy a civilek segítségével sikerül végigvinni ezt az ügyet, és a közös munkának meglesz az eredménye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.