Választás 2014 – „Ne higgyünk a modelleknek”

Az MNO cikksorozatban mutatja be a mandátumkalkulátorok óriási tévedéseit. Második rész.

Kovács András
2013. 11. 25. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lesti Árpád a kalkulációk problémája kapcsán szólt arról is, hogy az egyéni választókerületek átalakítása miatt a korábbi pártlistás eredményt lehet a legjobban figyelembe venni a modellek elkészítése során, mivel az egyéni jelöltek esetében a helyi ismertség sok esetben felülírhatja a pártszimpátiákat, de az új egyénik jelentős részében ismeretlenek a most induló jelöltek, így csak a pártlogó segít dönteni a szavazóknak, személyes ismertség nem.

A pártok kapcsán ráadásul 2006-ban és 2010-ben is nyugodtan lehetett kalkulálni például azzal, hogyha a Fidesz országosan 40 százalékot ér el, akkor Bács-Kiskun-megyében 45-öt – vélekedett az elemző. Így ki lehet kalkulálni, hogy körülbelül egy országos eredmény mellett Budapesten hogy szerepelne az adott párt – tette hozzá.

A szakember az egyéni jelöltek szerepével kapcsolatban kiemelte, hogy például Balsai István 2006-ban és 2010-ben is a pártjánál rosszabbul szerepelt, míg Rogán Antal mindkét voksoláson népszerűbb volt a Fidesznél a választókerületében. Ezzel szemben Kiss Péter hol jobb, hol rosszabb eredményt ért el, mint pártja.  „Éppen emiatt az egyéni eredményeket nem lehet súlyozni, a pártszavazatok lényegesen biztosabb eredményeket adnak. Arról nem is beszélve, hogy most még azt sem tudjuk, valójában hányan is indulnak egy-egy egyéniben, s kik ők. Korábbi polgármester vagy képviselő indulása kis pártok színeiben alapjaiban írhat felül győzelmi esélyeket.”

Komoly problémájuk a mandátumkalkulátoroknak, hogy az egyéni szimpátiákra nem lehet közvélemény-kutatási eredményeket rávetíteni. Egyetlen megoldás, hogy mind a 106 egyéni kerületben reprezentatív felméréseket kell készíteni, de ezeknek olyan anyagi vonzataik vannak, hogy még a legnagyobb pártok sem tehetik meg naponta – hívta föl a figyelmet Lesti. „A nyilvános kalkulátorok soha nem tudják ezt modellezni, ami a legnagyobb hibájuk.”

Egy igazán jó mandátumkalkulátornak figyelembe kell vennie a részvételi adatokat is, mivel a győztes töredékszavazatainak beszámítása miatt ennek is óriási a jelentősége – hívta föl a figyelmet az elemző. Úgy látja, nemcsak az egyéni választókerületekre, hanem a részvételi arányra vonatkozóan is naprakész adatokkal kell rendelkeznie egy jó kalkulátornak. A Forum Politicum például megnézte, hogy a 2006-os és 2010-es eredmények esetében az ország ugyanazon ezer-ezer szavazókörében volt a legmagasabb és a legalacsonyabb választási részvétel, ami alapján 2014-re már lehet következtetni, hol lesz magasabb, hol alacsonyabb.

Ha egy szavazókörben 1000 fő szavazhat, és országosan 60 százalékos részvétel mellett itt 70 százalék megy el, s e plusz 100 főből egy párt jelöltjei 50 szavazattal többet nyernek, mint ellenfeleik, akkor ezer ilyen szavazóköri adat 50 000 plusz-töredékszavazatot fog jelenteni – nem beszélve arról, hogy nyilván listára is szavaznak –, ami akár mandátumot is fordíthat, ezért van óriási jelentősége, hogy a pártok el tudják-e hitetni szavazóikkal, hogy most tényleg minden szavazat számít.

Lesti Árpád szerint a fönt elmondott okok – a megváltozott egyéni határok, a nemzetiségi listák, a külhoni magyar szavazatok számának és szavazati arányának ismeretlensége – miatt nagyon nehéz hiteles kalkulátorokat készíteni 2014-re, 2018-ra viszont, a jövő évi adatok tükrében, már biztosabbat lehet majd mondani. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Forum Politicum 2010-ben a választások két fordulója között gyakorlatilag százszázalékos eredménnyel meg tudta mondani név szerint, kik lesznek az új parlament tagjai, így a voksolás közeledtével most is egyre pontosabb előrejelzések készítésére lesznek képesek.

A mostani modellkészítés során a 2006-os eredményekhez azért nem érdemes visszanyúlni, mivel akkor a Jobbik még nem volt tényező, míg az SZDSZ és az MDF azóta megszűnt – mondta Lesti. A politológus szerint az LMP megjelenése kisebb probléma elé állítja az elemzőket, mivel nagyjából ugyanott voltak erősek 2010-ben, mint az SZDSZ 2006-ban. Viszont a baloldal irreálisan rosszul szerepelt 2010-ben, hihetetlennek tűnik, hogy az akkori eredményükből induljunk ki – tette hozzá. „A 2010-es átrendeződés esetében a Jobbikkal továbbra is lehet kalkulálni, de hogy a 2006-os MSZP–SZDSZ-szavazók hová állnak majd, azt egyelőre nem lehet tudni pontosan.”

Nyilván van egy érdekességi funkciójuk a mandátumkalkulátoroknak, akár szavazatokat eldöntő hír egy-egy kalkuláció, de az új választási rendszer miatt egyelőre nehéz hinni a modelleknek – hangsúlyozta a szakember. Kétségtelen tény, hogy 2010 óta nem tartottak országos szintű választást, előtte viszont közvetlenül, 2009-ben volt egy európai parlamenti voksolás – most ilyen mankók nem állnak rendelkezésre – zárta szavait Lesti Árpád.

 

A balliberális véleményvezérek gyakorlatilag két éve folyamatos össztűz alatt tartják az új magyar választási rendszerről szóló törvénytervezetet, miközben sokukról kiderült, hogy nem is olvasták el a tartalmát. Bajnai Gordon egyik legjobb amerikai barátja, Kim Lane Scheppele, a Princetoni Egyetem jogprofesszora korábban arról beszélt, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek (EBESZ) átfogó módon ellenőriznie kell a 2014-es magyar választásokat. Bajnaiék új választási rendszerről szóló manipulációiról bővebben itt olvashat. A volt miniszterelnök és köre egyebek között azt állította, hogy Budapesten és a megyei jogú városokban a Fidesznek kedvez az átalakítás, miközben erről egyáltalán nem lehet beszélni.

 

A magyarországi ellenzéki pártok olyan választási rendszert szeretnének bevezetni, amely folyamatos kormányválságokkal járna, és jelentősen hátráltatná a hatékony kormányzást. Jól látszik, hogy például a tisztán arányos választási rendszerrel rendelkező Szlovéniában képtelenek kezelni a gazdasági és politikai válságot, szemben Japánnal, ahol a többségi rendszerrel gyorsabban lehet átvészelni a kríziseket.

 

2018 előtt még mindenképpen módosítani kell a választási törvényt, mivel Tolnában a népesség változása miatt a megye választókerületeinek létszáma 20 százalékkal lesz kisebb az országos átlagnál. Bíró Péter, Sziklai Balázs és Kóczy Á. László tanulmányában úgy látja, ha 130 egyéni választókerület lenne, akkor a legnagyobb népességi eltérés mindig 14,3 százalék alatt lenne a választókerületek között.

 

A 2014-es országgyűlési választáson mind a határon túli magyarok, mind a hazai nemzetiségiek élhetnek a választójogukkal – derült ki a Századvég Intézet elemzésében. Véleményük szerint a korábbiakkal szemben a jelöltállítás szisztémája sokkal egyszerűbb és átláthatóbb lett. A balliberálisok korábban folyamatosan arról beszéltek, hogy az új rendszer igazságtalanabb, mint a régi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.