Ez Mesterházy Attila óriási sikere

Az MSZP elnöke elérte a célját 2013-ban, bár a teljes baloldali összefogás kapcsán még sok kérdés lóg a levegőben.

Kovács András
2013. 12. 28. 17:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem volt sikerekben gazdag éve az MSZP-nek, ami többek között az időközi választásokon elszenvedett vereségekben, a stagnáló közvélemény-kutatási eredményekben, valamint a bajai videóbotrányban csúcsosodott ki. Mindezek ellenére azonban sem Bajnai Gordon alakulata, sem Gyurcsány Ferenc nem volt képes megszorongatni a szocialistákat, akik számára továbbra is egykori bukott miniszterelnökük jelenti a legnagyobb veszélyt .

Az MSZP-nek sikerült megőriznie a baloldalon vezető szerepét, ami – főleg Bajnai színrelépése után – közel sem volt magától értetődő, ezzel mindenképpen teljesült egy fontos cél – mondta el az MNO-nak Krekó Péter, a Political Capital (PC) igazgatója. Az MSZP tábora ugyanakkor nem bővült, inkább stagnált az elmúlt egy évben – tette hozzá. Jelenleg a választók körülbelül 14 százaléka támogatja az MSZP-t, ami gyakorlatilag azonos azzal, mint amit egy éve láthattunk – ismertette a szakember.

Krekó szerint az ellenzéki egység az Együtt 2014-gyel bizonyos szinten létezik, de erős külső nyomás alatt. A legnagyobb probléma nem csak az MSZP, hanem a teljes baloldal szempontjából az, hogy a kormányváltás lehetősége távolabb került, hiszen a Fidesz egy év alatt gyakorlatilag megmásfélszerezte a táborát, míg a baloldalé inkább stagnált – mutatott rá a PC igazgatója.

Úgy látja, nagy eredmény Mesterházy Attila számára, hogy sikerült megőriznie vezető pozícióját a baloldalon, és az Együtt 2014-gyel szemben alapvetően jól politizált. Komoly probléma azonban – de ez szintén összbaloldali probléma –, hogy a baloldali szereplők folyamatosan egymással vannak elfoglalva, és nem jut idejük az érdemi ellenzéki munkára, a valódi ellenfél, a Fidesz bírálatára. „Az egész baloldal olyan benyomást kelt, mintha már elengedték volna ezt a választást, és már 2018-ra készülnének” – hívta föl a figyelmet a politikai elemző. „Ezt pedig a választók is érzik: közel hatvan százalékuk a Fidesz győzelmére számít. Már most az határozza meg a politikai mozgásokat a baloldalon, hogy ki lesz majd megvádolható a 2014-es választási vereségért.”

Bajnai és Mesterházy megállapodása elsősorban az Együtt–PM számára kedvező, mert csaknem az egyéni választókerületek egyharmadát megkapták, ami támogatottságukhoz viszonyítva kifejezetten jó arány. A DK, amelynek most az Együtt 2014-től alig marad el a támogatottsága, kimaradt a megállapodásból, így sorsa egyben a legkomolyabb megválaszolatlan kérdés is, hiszen a legfrissebb adatok szerint önállóan is bejutna a parlamentbe – fejtette ki Krekó.

A szakember szerint bár a baloldalnak talán valamivel komolyabb tartalékai vannak a bizonytalanok körében, mint a jobboldalnak, rosszul teszik a politikusaik, ha ezzel áltatják magukat. Hatalmas szakadék tátong a jobb- és baloldal támogatottsága között, és a pálya (a választási rendszer) is a Fidesz felé lejt. A jelen helyzetből kiindulva, ha a Fidesz csak szűk többséget szerezne, az már szinte győzelemnek számítana az ellenzék számára – zárta szavait a PC igazgatója.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.