A baloldal eddig csak a minimumot tudta teljesíteni

Március 15-e sem hozott baloldali áttörést, még a rendezvényüket is el kellett halasztani, mérlegen az elmúlt napok.

MNO
2014. 03. 18. 7:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre többen választanak pártot, erősödik a magyar lakosság választási kedve; az elmúlt egy hónapban a Fidesz–KDNP-nek, a Jobbiknak és az LMP-nek nőtt a támogatottsága, míg a „kormányváltó baloldalé” változatlan maradt – közölte legfrissebb felmérésében az Ipsos. Závecz Tibor, a cég véleménykutatási igazgatója a Ma reggelben elmondta, hogy a Jobbiknak két hónapja 6 százalékon állt a támogatottsága, de a legfrissebb kutatás szerint már 11 százalékon áll, ami körülbelül 1 millió választót jelent.

Arról, hogy a baloldal látható eredményeket egyelőre nem tud felmutatni, Závecz elmondta, hogy eddig csak a minimumteljesítményt tudták megvalósítani, azaz az összefogást alkotó pártok szavazóit összeterelte, de új szavazókat nem hozott. Szerinte az elmúlt hónapban két dologban tudtak változtatni: egyrészt, hogy az alacsony részvételi hajlandóság megnövekedett, másrészt abban a fajta elkötelezettségben, hogy kitart-e a preferencia április 6-ig, abban is kezd felzárkózni a Fideszhez.

Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet vezető elemzője a Ma reggelben közölte: „mintha lélekben feladta volna a szocialista párt ezt a választást”. Mint kifejtette: nemcsak a kommunikációban vannak bakik, hanem a várt stratégia is kezd összeomlani a baloldalon. A Nézőpont elemzője szerint „most ott vagyunk, hogy a botrány típusú ügyek elkezdték szétzilálni a törzstábort, ( ) mi egy mérsékelt visszaesést tapasztalunk az elmúlt két kutatás mérései alapján” – közölte. Hozzátette: ha a saját törzstáboruk egy részét nem tudják rávenni, hogy elmenjenek szavazni a választás napján, az egy ismételt súlyos választási vereséghez vezethet.

A baloldal helyzetét nehezítette, hogy a viharos időjárás miatt március 15-én egyik vezető politikusuk sem tudott beszédet mondani, mivel lefújták a rendezvényüket. Ennek kapcsán Mráz Ágoston Sámuel az MNO-nak elmondta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök összegző, a 2010 óta hozott döntéseknek és megvívott konfliktusoknak a ciklus végén egységes értelmet adó beszédet mondott. Korábban a miniszterelnök célul tűzte, hogy a kampányban ő és pártja a „nyugodt erőt” testesítse meg, mostani beszéde pedig ennek az elhatározásnak felelt meg – tette hozzá. „A forradalom emléknapján nem új harcot hirdetett, hanem az elmúlt évek küzdelmeinek sikerét nyugtázta és eredményeinek védelmét ígérte: az ellenfelekkel vívott harcról múlt időben beszélt.”

Mráz szerint a szónoklat hangneme párhuzamba állítható az egy hónappal ezelőtti országértékelő beszéddel, igaz, ezúttal sokkal kevesebb szó esett a politikai ellenfélről, illetve egyáltalán nem beszélt a posztkommunizmus jelenségéről. Történelmi perspektívában azonban szó esett a – labancoktól a 2006-os kardlapozó rendőrökig – a „szabadság ellenségeiről”, valamint a nemzet szabadságát akadályozó kartelekről, uzsoráról és birodalmi bürokratákról – tette hozzá. A Nézőpont Intézet vezetője úgy látja, az ellenfelek általánosabb megnevezése összefügghet a hárompólusúvá váló belpolitikai helyzettel, amelyben a baloldal és a Jobbik lassan azonos méretű kihívójává válik a kormánypártnak, így a „kommunista” kifejezés már nem írja le pontosan az ellenzéket.

„Az érintettek éppen ez ellen a figyelmen kívül hagyás ellen küzdenek, s március 15-e alkalmából mind Mesterházy Attila, mind Vona Gábor tv-vitára hívta ki a miniszterelnököt.” Igaz, mindketten tudják, hogy erre nem fog sor kerülni. Jelentős társadalmi támogatása miatt aligha szerezhetne a kormányfő új támogatókat a vita eredményeként, de a hárompólusú rendszerben a vita dramaturgiája is nehezen képzelhető el – vélekedett Mráz. Szintén a tv-vita ellen szól, hogy 2006-ban kiderült, az a megtévesztésre is kiválóan alkalmas: az ott nagy nyilvánosság előtt elhangzott hazugságok és hamis ígéretek elősegíthetik a választási győzelmet, de utólag nem kérhetőek számon, legfeljebb a következő választáson.

Noha divatos, nagyon hamis elvárás, hogy politikus ünnepen ne mondjon politikai beszédet. Orbán ennek a politikaellenes hangulatra rájátszó követelésnek soha nem felelt meg, s mostani beszéde is természetesen történelmi perspektívába helyezte mai politikai döntéseit, valamint figyelembe vette a három hét múlva esedékes választásokat – fejtette ki az elemző. Nem metaforákban beszélt a választásról, hanem kétszer is megnevezte „április 6-át”, az „újabb lehetőséget” – tette hozzá.
Az eredmények és a sikeres küzdelmek összegzése mellett célokat tűzött ki és felhatalmazást kért a választásoktól. A célok között emelkedett megfogalmazásban, de elhangzott a teljes foglalkoztatás megteremtése, a „dolgos, de értelmes” élet biztosítása, a devizahitelek szinonimájának tűnő kizsebelés elleni küzdelem, valamint a büszke és erős nemzetekhez való csatlakozás terve – mutatott rá a Nézőpont Intézet vezetője. Szerinte ez megfelel a 2010-es választási program felfogásának is, amelyben a Fidesz célokat jelölt meg, s nem a célok elérését szolgáló eszközöket.

A politológus szerint e célok megvalósításához kért felhatalmazást beszédében a kormányfő. Nem egyszerűen a választás megnyerését tűzte céljául, hanem az erős felhatalmazást, amelyet ő és pártja 2010-ben is megkapott. A „folytatáshoz erő kell” szófordulat alapján sejthető, hogy igazán az ismételt kétharmados többségnek örülne a kormánypárt, amely azt bizonyíthatná, hogy 2010 nemcsak egy hirtelen fellángolás, hanem egy tartós felhatalmazás volt – tette hozzá. „Az azóta hozott döntések legitimitását nem lehet megkérdőjelezni, de egy egyértelmű választási eredmény az utólagos viták hitelességét is beárnyékolná.”

Mráz szólt arról is, hogy Orbán nem tette a választási küzdelem céljává a kétharmados többséget, csak az erős felhatalmazást. A kétharmados többség esélye és célkitűzése ugyanis egyrészt mozgósíthatja a kétharmaddal nem szimpatizáló kormányellenes szavazókat, másrészt a Fidesz erős társadalmi támogatása ellenére sem lesz kétharmados többsége – a régi és az új választási rendszerben ez változatlan –, ha a második helyezett viszonylag jó eredményt ér el, s lemaradása nem jelentős – tette hozzá. Ebből kifolyóan nemcsak a győztestől függ, lesz-e kétharmada.

Az erő mellett az egységet nevezte még Orbán Viktor kormánya előnyének – mutatott rá a Nézőpont Intézet vezetője. Szerinte tény, hogy az új választási rendszer növelte annak esélyét, hogy koalíciós kényszer nélkül tudjon kormányt alakítani a győztes párt. Ez pedig 2010 után a magyar demokráciatörténetben és az európai összehasonlításban is egyedivé tette az Orbán-kormányt: stabil és egységes tudott maradni, míg a korábbi magyar kormányok – pártállástól függetlenül – mind koalíciós vitákkal voltak terhelve, Európában pedig – Angliától, Németországon át a visegrádiakig – számos helyen nehezíti a koalíció a gyors és hatékony kormányzati cselekvést. Összességében tehát a koalíció nélküli, erős felhatalmazáson alapuló kormányzati munkához kért felhatalmazást – zárta szavait Mráz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.