Vajon össze kell-e fognia az önkormányzati választáson budapesti nyerési esélyeinek javítására a baloldalnak? – erről készített kutatást a Nézőpont Intézet, amely arra jutott, a válasz igen, sőt az ellenzékieknek csak így van esélyük a győzelemre. A cég vezető elemzője, Fodor Csaba a 180 percben azt mondta, nagyon régi vita, hogy összefogással vagy különállással lehetne-e több voksot szerezni, de az egyértelmű, hogy egy komoly szervezettséget igénylő választáson – mint amilyen az önkormányzati is – egy komoly városvezető ambíciókkal bíró oldal nem engedheti meg magának, hogy szétaprózza az erőforrásait.
Az elemző szerint nagyon beszédesek az április 6-ai országgyűlési választások adatai, amelyek azt mutatják, hogy fővárosi szinten nagyon kiélezettek az erőviszonyok, mégis sokkal több kerületben számít esélyesnek a Fidesz–KDNP, mint a baloldal. Ha lesz baloldali összefogás, akkor nagyon szoros eredmény várható, ha nincs, akkor a kormánypártok jó eséllyel stabilizálhatják pozíciójukat.
Mindhárom baloldali pártnak – MSZP, Együtt–PM, DK – alapvetően fővárosi a bázisa, ezért egyértelmű, hogy a parlamenti eredményüket csak úgy tudnák megismételni Budapesten, ha újra összefognának. Ez azonban egyáltalán nem biztos, hogy megvalósul, az látszik, hogy a baloldal elkezdi felmorzsolni az erőforrásait, most már saját korábbi klasszikus bázisát is erodálja. Arról már szó sincs, hogy új választókat kívánnak megcélozni, a megmaradt törzstábor igyekeznek kétségbeesetten egyben tartani – mondta Fodor.
A helyzet azonban az, hogy a baloldal által választott üzenetek, illetve azok az értelmiségi diktátumok, amelyeket a baloldal politikusai elfogadnak, úgy tűnik, nem szimpatikusak a választói törzsmag számára – fogalmazott. Fodor hangsúlyozta, úgy tűnik, a baloldal nem az összefogás, hanem az egyértelmű szétválás irányába tart, amire egy európai parlamenti választás biztosan ráerősít erre.
Kikosarazta az LMP a baloldali összeborulás közös főpolgármester-jelölt állítására irányuló ötletét. „Nagyon méltányolom Molnár Zsoltnak ezt a kitartó udvarlását” – jelentette ki Schiffer András, de hozzátette: azt, hogy az LMP a DK-val vagy az E14-gyel kooperálgasson, teljesen kizártnak tartja. Schiffer később azt is elmondta: hitványságnak tartja az MSZP közeledését, és jelezte, továbbra sem kérnek a pártból. Korábban az LMP másik társelnöke, Szél Bernadett is egyértelművé tette: nem kérnek az MSZP belső küzdelmeiből.
A baloldalon már számos forgatókönyv és név felvetődött a főpolgármesteri posztra: Bajnai Gordon, Horváth Csaba, Karácsony Gergely, „híres civilként” pedig Alföldi Róbert és Kulka János neve is szóba jött, miután a köztévé Híradójának értesülései szerint Horváth Csaba lemondott a főpolgármesteri jelöltségről.