Kétségbeesetten kapálózik a baloldal?

Fodor Csaba elemezte a közelgő önkormányzati választási esélyeket.

KA
2014. 05. 06. 10:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vajon össze kell-e fognia az önkormányzati választáson budapesti nyerési esélyeinek javítására a baloldalnak? – erről készített kutatást a Nézőpont Intézet, amely arra jutott, a válasz igen, sőt az ellenzékieknek csak így van esélyük a győzelemre. A cég vezető elemzője, Fodor Csaba a 180 percben azt mondta, nagyon régi vita, hogy összefogással vagy különállással lehetne-e több voksot szerezni, de az egyértelmű, hogy egy komoly szervezettséget igénylő választáson – mint amilyen az önkormányzati is – egy komoly városvezető ambíciókkal bíró oldal nem engedheti meg magának, hogy szétaprózza az erőforrásait.

Az elemző szerint nagyon beszédesek az április 6-ai országgyűlési választások adatai, amelyek azt mutatják, hogy fővárosi szinten nagyon kiélezettek az erőviszonyok, mégis sokkal több kerületben számít esélyesnek a Fidesz–KDNP, mint a baloldal. Ha lesz baloldali összefogás, akkor nagyon szoros eredmény várható, ha nincs, akkor a kormánypártok jó eséllyel stabilizálhatják pozíciójukat.

Mindhárom baloldali pártnak – MSZP, Együtt–PM, DK – alapvetően fővárosi a bázisa, ezért egyértelmű, hogy a parlamenti eredményüket csak úgy tudnák megismételni Budapesten, ha újra összefognának. Ez azonban egyáltalán nem biztos, hogy megvalósul, az látszik, hogy a baloldal elkezdi felmorzsolni az erőforrásait, most már saját korábbi klasszikus bázisát is erodálja. Arról már szó sincs, hogy új választókat kívánnak megcélozni, a megmaradt törzstábor igyekeznek kétségbeesetten egyben tartani – mondta Fodor.

A helyzet azonban az, hogy a baloldal által választott üzenetek, illetve azok az értelmiségi diktátumok, amelyeket a baloldal politikusai elfogadnak, úgy tűnik, nem szimpatikusak a választói törzsmag számára – fogalmazott. Fodor hangsúlyozta, úgy tűnik, a baloldal nem az összefogás, hanem az egyértelmű szétválás irányába tart, amire egy európai parlamenti választás biztosan ráerősít erre.

Kikosarazta az LMP a baloldali összeborulás közös főpolgármester-jelölt állítására irányuló ötletét. „Nagyon méltányolom Molnár Zsoltnak ezt a kitartó udvarlását” – jelentette ki Schiffer András, de hozzátette: azt, hogy az LMP a DK-val vagy az E14-gyel kooperálgasson, teljesen kizártnak tartja. Schiffer később azt is elmondta: hitványságnak tartja az MSZP közeledését, és jelezte, továbbra sem kérnek a pártból. Korábban az LMP másik társelnöke, Szél Bernadett is egyértelművé tette: nem kérnek az MSZP belső küzdelmeiből.

 

A baloldalon már számos forgatókönyv és név felvetődött a főpolgármesteri posztra: Bajnai Gordon, Horváth Csaba, Karácsony Gergely, „híres civilként” pedig Alföldi Róbert és Kulka János neve is szóba jött, miután a köztévé Híradójának értesülései szerint Horváth Csaba lemondott a főpolgármesteri jelöltségről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.