Törvényt sértene a cégek különadója

Több szakértő szerint sem lehetne visszamenőleg pénzt beszedni azoktól a cégektől, amelyek érintettek a vitatott útépítési pályázatok ügyében.

2014. 07. 14. 4:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több szakértő szerint sem lehetne visszamenőleg pénzt beszedni azoktól a cégektől, amelyek érintettek a vitatott útépítési pályázatok ügyében. Ismeretes, Brüsszel szerint korlátozta a versenyt, hogy az útépítési kiírásokon csak olyan cégek indulhattak, amelyeknek a beruházás helyszínének ötven kilométeres sugarában volt aszfaltkeverő üzeme. Ennek kapcsán a 444.hu internetes lap olyan törvénytervezetről írt, amely szerint a magyar állam visszamenőleg különadót szedne be a cégektől a 2007 és 2014 közötti közbeszerzések után. Ez megközelítheti a százmilliárd forintot.

– A cégek abszolút ártatlanok, a közbeszerzési kiírásban nem szerepeltek azok a feltételek, amelyeket most az unió hiányol – mondta a Hír TV-nek Vámosi-Nagy Szabolcs, az EY tanácsadó cég igazgatója. Kiemelte, a visszamenőleges adóztatást a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló, 2012-ben elfogadott törvény tiltja. – Ez kimondja, hogy a jogszabály kihirdetését megelőző időszakra új fizetési kötelezettség vagy többletfizetési kötelezettség nem állapítható meg – magyarázta. A kormány képviselői nem használják a különadó kifejezést, de azt megerősítik, hogy Brüsszel hatszázmilliárd forint értékű útépítést vitat, és tetemes bírságot szabhat ki hazánkra. Azt pedig nem zárják ki, hogy a fizetésbe bevonhatják a vállalkozásokat is.

– A kormány nem véletlenül kérte, hogy egyenként nézzünk meg minden szerződést. Így tiszta helyzetet lehet teremteni, azonosítani lehet azokat a cégeket – ezek külföldiek is lehetnek –, amelyek szabálytalanságot követtek el. Ha ez így van, akkor viselniük kell a bírság terhét – nyilatkozta szintén a Hír TV-nek Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára. Az építési vállalkozók érdekképviselete szerint nem tudják a cégek kigazdálkodni a lehetséges elvonás összegét. Ez tízezrek elbocsátását hozhatná magával. Az ügyben megszólalt az MSZP is, és elutasítja a útépítő cégekre visszamenőleg kivetett különadó tervezetét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.