Különadó helyett bírságáthárítás?

Útépítőket sújtó különadót nem tervez a kormány, de felmerülhet, hogy az uniós bírság nem a pályázatot kiíró államot, hanem a pályázatban részt vevő cégeket terheli majd.

MNO
2014. 07. 10. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 444.hu azt írta, hogy a birtokukba került törvénytervezet szerint a kormány a nettó árbevétel 15 százalékáig különadóval sújtaná azokat a cégeket, amelyek 2007 és 2014 között nyertek vagy nyernek el közbeszerzésen 100 millió forint fölötti útépítési megbízást.

A portál az általa említett különadó-tervezetet összefüggésbe hozta egy olyan európai uniós eljárással, amely 60-90 milliárd forint közötti bírsággal fenyegeti Magyarországot. A bírság okai azok az útépítési közbeszerzések, amelyek kiírása ellentétes volt az uniós előírásokkal, mert ezekre az útépítésekre csak azok pályázhattak, akiknek az építkezés 50 kilométeres körzetében van aszfaltkeverő telepe.

A cikk megjelenése után megkerestük a törvénytervezetet az információk szerint jegyző Miniszterelnökséget és a Kormányszóvivői Irodát is kérdéseinkkel, miszerint valóban létezik-e ilyen törvénytervezet, igaz-e, hogy a Miniszterelnökség jegyzi, valóban azt tartalmazza-e, ami a 444.hun megjelent, és tényleg hét évre visszamenőleg ekkora adókkal sújtanák-e az útépítő vállalatokat.

Kérdéseinkre az alábbi választ kaptuk:

„A kormány nem tervez különadót kivetni az útépítő cégekre. A kormány és az Európai Bizottság között ugyanakkor súlyos vita van a 2007 és 2012 közötti, útépítéssel kapcsolatos közbeszerzések ügyében.

A kormány folyamatos egyeztetéseket folytat az Európai Bizottsággal, amely jelenleg azt vizsgálja, hogy az érintett közbeszerzésekben részt vevő cégek betartották-e az uniós szabályokat. Az előírások be nem tartása bírságot is eredményezhet. Az Európai Bizottság döntésétől függ, hogy az uniós vizsgálat milyen következményekkel jár majd az érintett cégek számára.”

A válaszból tehát egyértelműen kiderül, hogy a 444 által feltételezett különadó-törvénytervezetről nincsen szó. A válasz második része azonban arra enged következtetni, hogy a kormányzati vizsgálódás tárgya az lehet, a majdani esetleges uniós bírságot ki fizesse. A levélben azokról a cégekről van szó, amelyek megsérthették a közbeszerzés uniós szabályait, magyarán nem a kiíró, jelen esetben a magyar állam, hanem a pályázók fizetnék az uniós jogszabályoktól eltérően kiírt pályázatok miatt bekövetkező sokmilliárdos bírságot.

Teljesen életszerűtlen

A józan ész is azt diktálja, hogy egy ilyen hibásan kiírt uniós pályázatnál ne a pályázaton nyertes, a pályázati kiírásnak megfelelő cégek fizessék a bírságot, hanem azok, akik a hibát elkövették – mondta el portálunknak egy pályázatíró cég munkatársa, hozzátéve: a hibás közbeszerzéseket a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség írta ki, ezért az NFÜ vagy annak utódszervezetei felelősek az uniós elvekkel szembemenő kiírásokért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.