Szabad György az MTI-hez is eljuttatott, kedden keltezett levelében úgy fogalmazott: méltányolja, hogy az államfő emlékeztetett a múlt nagy személyiségeire és a reformkorra, amely „mindmáig ébren tartója a nemzet önbecsülésének, demokratikus elkötelezettségének és a függetlenség iránti hűségnek”. A köztársasági elnök hétfőn méltatta Szabad György, az 1990 és 1994 közötti Országgyűlés elnökének egyetemi tanári és politikusi tevékenységét.
„Az ország széles nyilvánossága 1989-ben, a rendszerváltást előkészítő kerekasztal-tárgyalásokon ismerhetett meg mint a demokratikus átalakulás előkészítésének egyik legfelkészültebb, legkövetkezetesebb politikusát” – írta Áder János, felidézve azt is, hogy korábban a tudományos élet, a történészszakma és egyetemi hallgatók generációi tanulhattak Szabad Györgytől Kölcseyről, Kossuthról, Deákról, Wesselényiről, a reformkorról.
Az államfő úgy vélte, Szabad György a szellem és az erkölcs erejével összekötötte a nemzet függetlenségéért, modernizációjáért folytatott harcának korszakait. „Tőled tanultuk meg, hogy a diktatúra lebontása nem egy nagyszerű pillanat lehetősége, hanem a magyar történelem által megkövetelt feladat” – írta Áder János, aki köszönetet mondott Szabad Györgynek azért, amit Kossuth szellemi hagyományainak folytatójaként a magyar demokráciáért tett.
Hétfőn volt 90 éves Szabad György Széchenyi-díjas történész, akadémikus, a rendszerváltás meghatározó alakja, az 1990–94-es ciklusban az Országgyűlés elnöke.