Fokozott rendőri ellenőrzést rendeltek el Debrecenben

Ennek során igazoltathatnak és átvizsgálhatják az emberek ruházatát, járművét.

MTI
2015. 07. 01. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a fokozott ellenőrzés célja „a közrend, a közbiztonság fenntartása, a jogellenes cselekmények elkövetésének megelőzése, megakadályozása, az elkövetett szabálysértések, bűncselekmények felderítése”. Az ellenőrzés keretében a rendőrök igazoltathatnak, átvizsgálhatják az emberek ruházatát, járművét, a közbiztonságra veszélyt jelentő eszközöket, anyagokat lefoglalhatják – írták, megjegyezve: a rendőrség mindent megtesz azért, hogy a fokozott ellenőrzés az állampolgárokat ne zavarja, az intézkedés célja kizárólag a jogsértő cselekmények megelőzése, illetve megakadályozása.

A közleményben nem említették ezt, de Papp László, Debrecen polgármestere (Fidesz–KDNP) az MTI-t arról tájékoztatta, hogy az intézkedés összefügg a helyi befogadótáborban és környékén hétfőn történt erőszakos cselekményekkel.

A rendőrséggel megállapodtak abban, hogy a következő hetekben „kiemelten fokozott rendőri jelenlét lesz egész Debrecen területén, hangsúlyozottan a keleti városrészben, a tábor környékén” – mondta Papp László.

Térfigyelő kamerákat szereltet fel az önkormányzat a debreceni befogadóállomás mentén húzódó Sámsoni úton, így a migránsok minden lépését nyomon követhetik a közterületen – jelentette be a polgármester. Az önkormányzat saját költségén 15 millió forintból tizenöt kamerát szereltet fel a tábor bejáratától a Sámsoni út mentén egészen a Kassai útig – mondta Papp László a debreceni tábor bejáratánál tartott tájékoztatón.

Az MTI más forrásból származó információi szerint a hétfői erőszakos cselekmények után a rendőrség hat ideiglenes kamerát szerelt fel a tábor környékén.

A polgármester megerősítette azt a korábban is kinyilvánított álláspontját, miszerint a tábornak nincs helye Debrecenben.

„Nagy hiba volt 1995-ben, hogy az MSZP–SZDSZ-es városvezetés hozzájárult a debreceni menekülttábor létesítéséhez. Ez a tábor nem megfelelő helyen van” – nyomatékosította Papp László.

A Jobbik azt követeli, hogy lakott területen ne legyen befogadótábor Magyarországon – közölte Kulcsár Gergely, a párt országgyűlési képviselője szerdán Debrecenben, a migrációs tábor bejáratánál tartott sajtótájékoztatón.

 

A debreceni táborban és környékén történt hétfői erőszakos cselekményekkel kapcsolatban annak a követelésüknek is hangot adott, hogy „a 150-200 bűnözőt, akik itt randalíroztak, azonnali hatállyal utasítsák ki Magyarországról”.


A Jobbiknak továbbra is az az álláspontja, hogy az ügyet az ország déli határán felállítandó kerítés nem oldja meg, vissza kell állítani a határőrséget – hangoztatta az ellenzéki politikus.

A városvezető utalt arra, hogy a debrecenieket nem jellemzi az idegenekkel szembeni ellenérzés, gyűlölködés, a városban több ezer külföldi diák tanul az egyetemen, és sokan olyan országokból jöttek, mint a migránsok.

A város számára nagy érték az itt tanuló diákság, és nem szeretnék, ha a migránsok kiváltotta lakossági ellenérzés ellenük fordulna – hangoztatta Papp László.

A polgármester kiemelte: támogatják Orbán Viktor miniszterelnök és kormánya törekvéseit, s ha nincs más mód, fizikai akadállyal kell gátat szabni a migrációnak.

Ez hónapokig eltarthat, Debrecenben addig is szavatolni kell a biztonságot, ezért építik ki a kamerarendszert, és ezért van a megerősített rendőri, polgárőri és közterület felügyelői jelenlét – sorolta.

Pósán László, a térség országgyűlési képviselője (Fidesz) arról beszélt, hogy a szakembereknek meg kellene fontolniuk, hogy közegészségügyi és járványügyi kockázat miatt tegyék zárttá a tábort. Hozzátette: olyan nagy számban érkeznek a migránsok, hogy előzetes egészségügyi szűrésük szinte lehetetlen.

„A megoldást rövid távon az jelenti, ha a tábor nem lesz átjáróház” – fogalmazott, hozzátéve, hogy fel kell újítani a 2012-ig jól működő idegenrendészeti őrizet intézményét, s ehhez meg kell találni a jogi kereteket.

Pósán László szerint az Európai Unióban több olyan ország van, amelyik „fittyet hány az EU közös idegenrendészeti előírásaira”. Amíg nem születik átfogó európai megoldás, addig az ügy kezelését tagállami hatáskörbe kell adni – rögzítette álláspontját a kormánypárti politikus.

A sajtótájékoztató után mintegy fél órával rendőri kísérettel újabb migránsok érkeztek gyalog a befogadóállomásra. A mintegy hatvan érkező között feltűnően sok volt a nő és a kisgyerek. A 823 fős táborban jelenleg mintegy 1800-an tartózkodnak.

Tegnap a parlament elfogadta a menedéktörvény módosítását: a fideszes javaslat lehetőséget adna a kormánynak, hogy kijelölje azokat a biztonságos tranzitországokat, ahonnan a Magyarországra érkezők nem igényelhetnének politikai menedékjogot. A menedékkérők 99 százaléka illegálisan lép be hazánk területére, többségük nem rendelkezik személyazonosító okmányokkal, de az is gyakori, hogy ha vannak irataik, akkor elrejtik őket, mert úgy vélik, így nehezebb őket visszaküldeni.

A menekülttáborok túlzsúfoltak, amint azt a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) főigazgatója a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta, jelenleg a kapacitás 200 százalékán működnek a bevándorlókat befogadó magyarországi intézmények. Folyamatosan bővíteni szükséges a férőhelyeket sátrakkal, konténerekkel vagy akár egy sportcsarnokkal.

Végh Zsuzsanna, a BÁH főigazgatója elmondta, a menedékkérelmek múlt heti, 5500-at meghaladó száma előrevetíti, hogy havonta akár 20-25 ezer kérelmezőre számíthat Magyarország az elkövetkező időszakban. Nem változott az a tendencia, hogy sokan elhagyják az országot, ám előtte sokkal hosszabb időt töltenek itt, mint korábban.

Már az Európai Unió is elismerte, hogy az illegális bevándorlás miatt egész Európára nehezedő nyomás jelentős része hazánkat érinti – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Az Európai Bizottság támogatja Magyarországot, az ország már nincs egyedül a menekültkérdés tekintetében, Európa mellette áll és együttműködik vele, hogy a szolidaritás szellemében megoldhassák az illegális bevándorlás jelentette nehéz helyzetet – mondta Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért, uniós belügyekért és uniós polgárságért felelős biztos kedden Budapesten.

Orbán Viktor miniszterelnök a szerb kollégájával tartott közös sajtótájékoztatón elmondta: biztosította Aleksandar Vucicot arról, hogy a kerítés nem Szerbia ellen épül, s kollégája megértette ezt. Segítséget is nyújtunk Szerbiának a macedón határon.

 

A közös kormányülés után tartott eseményen a magyar kormányfő elmondta: Vuciccsal beszéltek a menekültkérdésről, amelyet Orbán újkori népvándorlásnak nevezett, és amely szerinte nem csitul majd, hanem hosszú ideig az európai politikát érő legnagyobb kihívás marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.