Kormos víz csorog a lehullott gesztenyék között a Testnevelési Egyetem Alkotás utcai kampuszán. Az ok prózai: csütörtök hajnalban kigyulladt a háromezer négyzetméter alapterületű atlétikai csarnok, a tűz pedig átterjedt a szomszédos épületre, az úgynevezett Új Épületre is. Mindezt már Csabától tudom meg, aki sporttáskát szorongatva nézi szomorúan az oltást. Szinte le sem veszi a szemét az üszkös romokról, úgy beszél. Illetve beszélne, mert csak annyit tud mondani, hogy nem a következő napokban derül majd ki, hogy hol lesznek az óráik.
Rengeteg hozzá hasonló, sporttáskás diák kószál a közelben, szemmel láthatóan senki sem örül a hirtelen jött, határozatlan idejű oktatási szünetnek, néhányan lekapják okostelefonjukkal az összeomlott csarnokot vagy a tűzoltókat. De aztán rendre meg is szólal minden készülék, tulajdonosaik pedig azt kezdik magyarázni az érdeklődőknek, hogy nem tudják, mi történhetett.
Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője is arról beszél az MNO-nak, hogy a tűzvizsgálati eljárás még folyamatban van, eredménye a következő napokban várható. A riasztást hajnali ötkor kapták, reggel hatra tíz vízsugárral kollégái lefeketítették a lángokat, még mielőtt azok nagyobb károkat okoztak volna az irodáknak helyt adó új épületben. Személyi sérülés nem történt.
Mindezt elmondja a lapunknak nyilatkozó Mocsai Lajos is. Az egyetem rektorát borzasztó látvány fogadta, amikor hajnalban kiérkezett a TE területére. A tűz keletkezése kapcsán csak találgatni tud, azt mondja, a helyszínen, az oltást végzőkkel folytatott beszélgetések alapján a szándékosság szinte biztosan kizárható. A csarnokban gázfűtés volt, így a berobbanás miatt olyan hőfokon gyulladt ki az épület, hogy minden odaveszett. Erre szokták azt mondani, hogy porig égett, teszi hozzá keserűen az egykori kézilabda-szövetségi kapitány. Még szomorúbb, amikor elmondja, hogy mi égett odabent: raktár, sportszerek és az olimpikonok dicsőségfala. Bajnokaink ereklyéi, kézlenyomata. Szemmel láthatóan ez még a több milliárdosra becsülhető anyagi kárnál is jobban megrázza Mocsait.
Beszélgetésünket azzal zárja, hogy mit tart a legfontosabbnak: visszaállítani a vizet, a gázt, a villanyt, és biztosítani valahol, valahogyan az oktatást. Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármester fel is ajánlotta a segítséget: a közeli MOM-Sportközpontban, heti 25 órát edzhetnek a TE diákjai. Mocsai szavaiból az derül ki, hogy el is kél majd minden segítség, ugyanis a csarnokot szó szerint reggeltől estig használták, ráadásul a tűzben a négyszáz fős előadói terem is megsemmisült.
Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára is ezt hangsúlyozza a helyszínen tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján. A cél, hogy mielőbb induljon újra az oktatás, mondja, hozzátéve, hogy minden segítséget megad a minisztérium, hogy se az oktatók, se a diákok ne érezzék meg a kárt. Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár ugyanitt arról beszél, hogy a TE új infrastruktúrájának ügye eleve téma lett volna a kormány jövő keddi ülésén. Hozzáteszi még, hogy rövid távon a közeli Műszaki Egyetem is segítséget nyújt majd.
Az Alkotás utcai „új épületbe” nem engednek be minket. Így csak kívülről nézhetjük, hogy ugyan a függönyök és a fehér műanyag csontváz még épen maradtak az épületben, de lent, a földszinten már fel kell mosni a tűzoltás miatt befecskendezett vizet. Zárva van a TF étterme is, a bejáratra kifüggesztett felirat szerint áramhiány miatt, de jelzik azt is: remélik, holnap újra nyitva lesznek. Optimista a vezetés. Ahogy azok a lányok is, akik a kollégiumból lépnek ki. Elmesélik, hogy odabent nincs se villany, se gáz, de hát attól még...
a három pont után nem mondanak semmi, így már csak mi tesszük hozzá magunkban, hogy attól még az élet megy tovább.