A miniszterelnök mellett már Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője is kész tényként kezelte, hogy az EB döntést hozott, amely az első migrációs csomag és a dublini rendszer felülvizsgálata. Ebben – mint ahogyan néhány napja Balatonfüreden, a kormánypártok kihelyezett frakcióülésén kifejtette – a bevándorlók automatikus felső határ nélküli szétosztásáról döntenek.
Ugyanakkor némileg árnyalta az Orbán Viktor és Szájer József által mondottakat a Fidesz frakcióvezetője. Kósa Lajos az Európai Bizottság állítólagos döntéseivel kapcsolatban a Magyar Nemzetnek úgy fogalmazott: „Most vadászaton vagyunk. Már meghúztam a ravaszt, de a golyó még a csőben van. Akkor lehet azzal érvelni, hogy én nem is vadászok, mert az őz még él, a golyó még nem hagyta el a csövet. De azért bizonyos logikai szabályokból már ki lehet találni, hogy ez nagyon rövid ideig fog tartani.” Szerinte a döntést kétségbe vonó ellenzéki vélemények a „butaságnak és a zavaros beszédnek” a minősített esetei, majd hozzátette, hogy a baloldali és liberális európai vezetők folyamatosan a betelepítési kvótákról beszélnek.
– Törvényalkotás, az alkotmány módosítása és egy országgyűlési határozat elfogadása egyaránt elképzelhető a népszavazás közjogi következményeként – válaszolta egy másik kérdésünkre Kósa Lajos. Azt, hogy végül melyikre lesz szükség, akkor tudják majd megmondani, ha már látják, hogy az Európai Bizottság által elindított jogszabály-alkotási kezdeményezés milyen fázisba jut. Mást kell tenni akkor, ha az Európai Tanács elé kerül az ügy, ahol esetleg van lehetőség vétóra, és mást, ha az EB kezdeményezésére mondjuk az Európai Parlament mond valamit, mert ott már a kettős többség elve az irányadó. (Ez azt jelenti, hogy egy javaslat akkor „megy át”, ha a tagok több mint fele és az általuk képviselt összlakosság több mint fele támogatja a kezdeményezést.) Vagyis Kósa Lajos szavai szerint a közjogi következmények nem is a népszavazás eredményétől függnek, hanem a brüsszeli eljárásrendtől.















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!