A kormány keleti nyitás stratégiája beváltotta a hozzáfűzött reményeket – mondta a külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
Szijjártó Péter Mukhtar Tileuberdi kazah külügyminiszterrel tárgyalt, majd közös sajtótájékoztatójukon kiemelte: az elmúlt években jelentősen megerősödött a Kelet szerepe a világgazdaságban.
Azok a kiegyensúlyozott kétoldalú kapcsolatok, amelyeket Magyarország kiépített a Kelet országaival, előnyöket jelentenek az országnak és a magyar vállalatoknak.
Közép-Ázsiára kiemelt figyelmet fordít a kormány, mert a térség rendkívül gyors növekedési ütemet mutat, az EU is külön stratégiát fogadott el az együttműködés fokozására a régióval – tette hozzá.
Kazahsztán fontos szereplő
Kifejtette: a közép-ázsiai térség jelentős szereplője Kazahsztán, amely fontos szerepet vállal a terrorizmus és a vallási extrémizmus elleni harcban.
Ma, amikor újabb illegális migrációs hullámok fenyegetnek, fontos, hogy a kiváltó okok közül a legsúlyosabbak ellen – a terrorizmus és a vallási szélsőségesség – fellépjenek, ezért Kazahsztán teljesítménye nagyra becsülendő
– mutatott rá.
Megjegyezte: Közép-Ázsia helyzete nagy hatással van Európa biztonságára, Kazahsztán stabilizáló szerepe ezért nagyon jelentős.
A külügyminiszter emlékeztetett: az EU és Kazahsztán között megerősített partnerségi és együttműködési megállapodás jött létre, és a vízumkönnyítési egyezménynek is mielőbb meg kellene valósulnia.
Az Európai Uniónak is lépnie kellene már
Kazahsztán már tett egyoldalú könnyítéseket, és az uniónak is hasonló lépéseket kellene tennie – vélekedett.
Magyarország megfigyelő a Türk Tanácsban, amelynek Kazahsztán is a tagja. Fontosak a kétoldalú kulturális és oktatási kapcsolatok, Magyarország 250 kazah hallgatónak biztosít ösztöndíjat, és ezekre a helyekre óriási az érdeklődés – mondta.
Szijjártó Péter hangsúlyozta:
a koronavírus-járvány nyomán új világgazdasági rendszer jön létre, és ebben Magyarország a nyertesek közé akar tartozni.
Ezért fontos, hogy a magyar cégek nemzetközi piaci terjeszkedése minél eredményesebb legyen, és egyre több magyar vállalat használja ki annak előnyét, hogy a magyar–kazah politikai kapcsolatokban nincs nyitott kérdés – mondta.
Közölte: a keleti nyitás részeként a Mol kazahsztáni beruházásai meghaladták a 200 millió dollárt, a cég egy jelentős gázmező feltárásán dolgozik az országban, és jövőre megkezdődhet a kitermelés.
A Richter piaci részesedése is egyre nő Kazahsztánban – tette hozzá Szijjártó Péter.
Elmondta: a magyar export idén 69 százalékkal nőtt a közép-ázsiai ország irányába.