Az ember leglényegesebb tulajdonsága az, hogy minek tartja magát, mi az identitása. A mi esetünkben az eredet kérdése kulcskérdés, az, hogy honnan és miért jöttünk, mit keresünk itt, mit akarunk létrehozni, és mi a célunk. Összetett a kérdés
– jelentette ki pénteken délelőtt, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark főbejáratánál, Attila hun király szobrának avatásán Kásler Miklós az emberi erőforrások korábbi minisztere. Az ünnepi eseményen megjelent mások mellett Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese, Mihálffy Béla országgyűlési képviselő, Gémes László, a Csongrád-Csanád megyei közgyűlés elnöke és Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök, de érkeztek vendégek a határon túlról, Székelyföldről és Lengyelországból is.
Kásler Miklós köszöntőjében kiemelte: az eredetünkkel kapcsolatban teljesen egységes és folyamatos ismeretünk és tudásunk volt arról, hogy szkíták, hunok leszármazottai és magyarok vagyunk. A volt tárcavezető emlékeztetett arra, hogy a magyar hagyományokban és legendákban, a délnémet gesztákban Attilát bölcs, megfontolt, államteremtő, nagy hadvezérnek ábrázolják, aki ha lehetett, megkímélte az ellenséget.
– Így hirdettük egészen az 1850-es évekig, amikor egy paradigmaváltás, jelentős változás történt. A szkíta–hun, szittya–hun–magyar folytonosságot egy másik megközelítés, a finnugor eredet szorította ki, és ennek lett az ellentétele a türk rokonság – mondta el Kásler Miklós, hozzátéve, mindenki érezte azonban, hogy az új eredetmítosz nincs rendben. A volt tárcavezető kifejtette, hogy a valódi, ősi szellemiség mint a búvópatak még a Habsburg uralom alatt is egészen napjainkig mindig megjelenik, összetartja a nemzetet, és meghatározza, hogyan éljünk, mit tegyünk, és mi felé törekedjünk. Kitért arra is, hogy az Isten pörölye jelző Attila esetében azt jelentette, hogy a hun király olyan szemléletet, az egyszerűséget és a tisztességet, a szkíta hagyományokat jelenített meg Európában, amelyek korábban nem voltak. – Nem véletlen, hogy később egy mélyen hívő keresztény dinasztia büszkén az ősének vallotta Attilát és népét, a hunokat – fűzte hozzá Kásler Miklós, aki a szobor avatását rendkívüli dolognak nevezte.