Szent István hite a Szentírást nemcsak olvasó, hanem radikálisan tettekre váltó ember hite volt. Ugyanakkor a megváltásra szoruló ember hite is, azé az emberé, aki tudatában volt gyöngeségének és a kísértéseknek is
– emelte ki homíliájában Berta Tibor. A tábori püspök rámutatott: „első királyunk olyan példakép, akit nem kell eszményíteni, hiszen műveinek máig ható eredményei mindennél beszédesebben őrzik nagy formátumú alakját”.
– Szent István 1038-ban bekövetkezett halálakor kész megyerendszert, írásos törvényeken nyugvó, nyugat-európai típusú államot, a pápa és számos uralkodó által elismert, önálló keresztény királyságot hagyott hátra – sorolta, hozzátéve, hogy amit első királyunk létrehozott, kiállta az idők próbáját.
Szent Istvánnak köszönhető, hogy mi itt mindnyájan magyarul beszélhetünk és egy több mint ezer éve tartó államiságot ünneplünk
– fogalmazott Berta Tibor.
Felidézte: István király fia halála után, élete végén, a királyok közül elsőként Szűz Máriának ajánlotta az országát, ezzel „személyes és uralkodói drámájában” az Istenbe vetett bizalom fontosságára tanít.