– Mit jelent az, hogy egy parlamenti bizottságot vizsgálóbizottságnak hívnak? Más feladatot lát el, vagy több hatásköre van?
– Az Európai Parlamentben háromféle bizottság működhet: a szakpolitikai logika mentén szerveződő állandó bizottságok, a különleges feladat ellátására szerveződő különbizottságok és a vizsgálóbizottságok. A szabályok azt írják elő, hogy az Európai Parlament ideiglenes vizsgálóbizottságot állíthat fel arra, hogy kivizsgálja az uniós jog végrehajtása során felmerülő esetleges jogsértéseket. Vagyis itt arról van szó, hogy ennek a vizsgálóbizottságnak már a létrejötte is önmagában jogszerűtlen. Azon a területen ugyanis, amelyen a Pegasus-bizottság kutakodni igyekszik, tehát a tagállami nemzetbiztonsági ügyekben nincs uniós jog, azon egyszerű okból, hogy nem áll fenn semmilyen uniós hatáskör.
– A nemzetbiztonság kérdéseiben tehát a tagállamok maguk dönthetnek?
– Pontosan erről van szó, a nemzetbiztonság a tagállamok kizárólagos jogköre, ez a vizsgálóbizottság pedig a jogon kívül jár azzal, hogy létrejött, hogy működik, jelentést fogad el és most látogatást szervez Magyarországra. Ez áll a hátterében annak, hogy a magyar kormány nem vesz érdemi tudomást erről a látogatásról. Egyébként pedig nincs is semmi, ami az ügyben elmondható lenne, hiszen amióta a Fidesz 2010-ben átvette a kormányzást, Magyarországon a nemzetbiztonsági szolgálatok nem végeztek illegális megfigyelést. A vizsgálóbizottság tagjainak budapesti látogatásuk során tehát be kell érniük a civil szervezetekkel, amelyek egyébként is számtalanszor felszólaltak már az Európai Parlament LIBE és PEGA bizottságainak ülésein, így ez a kétnapos budapesti út megfelelő alkalmat biztosít arra, hogy viszonozzák az Európai Parlament korábbi meghívását.
– Miért működhet és szervezhet látogatásokat ennek ellenére ez a bizottság?
– Ez egy tisztán politikai ügy. Azért létezik ez a bizottság, mert az Európai Parlament baloldali többsége így döntött. Egyébként egészen abszurd az ezzel kapcsolatos érvelésük. Abban a jelentéstervezetben, amelyet a tevékenysége végén elfogad majd a Pegasus-bizottság, az szerepel, hogy mivel a tanács korábban, az EP kérésére tárgyalta a kémszoftverek ügyét, szerintük ezt úgy kell értelmezni, hogy elismerték erre vonatkozóan az uniós hatáskört.
Talán nem szorul magyarázatra, hogy ez az indok komolytalan és mindenfajta jogi alapot nélkülöz.
Jogalap hiányában pedig egyértelmű, hogy csak politikai motivációi vannak ennek a vizsgálóbizottságnak, ez ismét az európai baloldal akciója a szuverenitás és a nemzetállamok ellen. Azért is fogalmaztam többes számban, mert itt nem csak egy tagállamról van szó, Magyarország mellett ugyanis még négy országgal foglalkozik ez a bizottság, Lengyelországgal, Spanyolországgal, Ciprussal és Görögországgal. A jelentésért pedig az a liberális holland képviselő, Sophie in’t Veld felel, aki már több mint tíz esztendeje azzal foglalkozik, hogy a magyar kormányt különböző indokokkal lejáratja.