A BME is modellváltó egyetem lehet hamarosan

Megjelentek felvetések arról, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) fenntartói modellváltás előtt állhat. A hírek szerint a BME a jelenlegi állami fenntartásból nem alapítványi, hanem egy cég vagy cégek fenntartása alá kerülne.

2024. 11. 14. 20:38
Az egyetem központi „K” épülete a Műegyetem rakparton, amit 1909-ben építettek fel Hauszmann Alajos tervei alapján. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Közép-Európa és Magyarország egyik legnagyobb presztízzsel rendelkező műszaki egyeteme, 1782-es alapításával a világ első műszaki egyeteme (pontosabban az első olyan intézmény, amely egyetemi keretek között, egyetemi struktúrában folytatott mérnökképzést). Közkeletű elnevezése: Műegyetem. Jelenleg nyolc karával és több mint 24 ezer hallgatójával Magyarország egyik legnagyobb egyeteme.
Fotó: MTI/Balaton József
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány dönt arról, hogy kié lesz a  Műegyetem fenntartásának jogköre – erről tájékoztatta lapunkat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME). A Magyar Nemzet a modellváltással kapcsolatban kereste a Műegyetemet, amely sajtóhírek szerint ismét aktuális kérdéssé vált. Lapunknak is azt nyilatkozták „a BME nem készít előterjesztéseket a kormánynak”. Az egyetem ezzel jelezte, ebben az ügyben – hogy kié az intézmény fenntartásának jogköre – nem javasolnak semmit, a kormánynak kell döntenie a kérdésben.

Az egyetem azt is elárulta, hogy 

a jelenlegi modellben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem működése és fejlesztése nehézkes, az egyetem közössége szerint szükség van egy új keretrendszerre.

Ez az új keret rendszer lehet akár az is, hogy új fenntartó veszi át a BME üzemeltetését, ami akár cég is lehet, azonban erre az egyetem válaszában nem tért ki.

Az új „keretrendszerre” véleményük szerint azért lenne szükség, hogy biztosítsa a BME versenyképességét a változó világban, valamint az Európai Unió Erasmus és Horizon pályázati programjaiban is részt vehessenek a hallgatók. Ez azonban az alapítványi fenntartás esetén jelenleg nem lenne lehetséges.

A BME rektora már szóba hozta a modellváltást

A Magyar Nemzet korábban már beszámolt róla, hogy Charaf Hassan, a BME rektora már a Tranzit fesztiválon felvetette, hogy a modellváltás a BME esetében is napirenden van. Szerinte az intézményt az államháztartás „megfojtja”, 

az állam nem jó gazda, míg a modellváltás jó eszköz lehet a jelenlegi helyzetből való kilábalásra, ami nemcsak a pénzről szól, hanem rugalmasságról, gazdálkodásról és tudományos-szakmai kapcsolatokról is.

A rektor akkor azt mondta, hogy a többi egyetemet szeretnék követni, illetve sajátos BME-modellt próbálnak elindítani, mert a Horizont- és Erasmus-programokra is szükségük lenne.

Ugyanezen a kerekasztal-beszélgetésen Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára azt mondta: a modellváltás versenyképességi fordulatot jelent az egyetemek számára. Ezt azzal indokolta, hogy így az intézmények nem szembesülnek államháztartási akadályokkal, magánjogi szerződéses alapokra helyezték forrásokhoz jutásukat, ami egyben teljesítményfinanszírozást is jelent. 

A cég általi fenntartás sem egyértelmű

A Telex értesülései szerint Charaf Hassan az, aki javasolta, hogy egy cég legyen az egyetem fenntartója. Azonban még nem tudni, hogy ezt milyen formában valósítanák meg. A portál forrásai két lehetséges forgatókönyvet is felvetettek: az egyik lehetőség, hogy valamilyen nonprofit vállalati formában fog működni az egyetem, a másik, hogy egy zártkörű részvénytársaságként hoznak létre egy vállalatot, és ez kapná meg a fenntartói jogokat.

A modellváltás fejlődést hoz

Lapunk már arról is beszámolt, hogy a modellváltáson átesett egyetemek nagyot léptek előre a világrangsorban. Három egyetemünk is jelentőset lépett előre a Times Higher Education (THE) World University Rankings világranglistáján, és akárcsak tavaly, idén is 11 magyar egyetem helyezéssel zárta az évet, míg két új egyetem belépésével már négy intézmény van megfigyelőstátusban. 

A 2025-ös listán a Semmelweis Egyetem megőrizte pozícióját, így a világ egyetemeinek legjobb egy százalékában szerepel.

A múlt évhez viszonyítva a listán magabiztosan lépett előrébb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Pannon Egyetem, az Óbudai Egyetem pedig jelentős előrelépést tett.

Borítókép: A BME épülete (Fotó: MTI/Balaton József)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.