– Létrejött a megállapodás az Országos Bírósági Hivatal, az Országos Bírói Tanács és a Kúria vezetőivel: a következő időszakban a hatékonyság növelése érdekében változtatásokat hajtunk végre a bírósági szervezet működésében, és jelentősen nő a bíróságokon dolgozók illetménye – jelentette be az igazságügyi miniszter. Tuzson Bence hangsúlyozta:
a változtatások célja, hogy hatékonyabbá váljon a bíróságok működése, a magyar emberek a bíróságokon hatékony és méltányos ügyintézést tapasztaljanak, és gyorsan legyen döntés az ügyükben.
A miniszter felidézte: az elmúlt egy évben számos találkozón vett részt, amelyeken a bírósági szervezetek vezetőivel áttekintették, mire van szüksége a bírósági szervezetnek, az ügyvédi hivatásnak, hogy a bíróságok működése hatékonyabbá váljon. Bejelentette: három lépésben, 2025, 2026 és 2027 januárjában emelik a jövedelmeket. Ennek nyomán a bírák jövedelme 48 százalékkal fog növekedni, a bírósági titkároké és fogalmazóké átlagosan 82 százalékkal, az egyéb bírósági alkalmazottaké pedig 100 százalékkal.
Így egy átlagos bírói jövedelem el fogja érni a 2,25 millió forintot, a titkárok és fogalmazók átlagos jövedelme 1,125 millió forintra nő, a tisztviselőké pedig eléri a 850 ezer forintot
– ismertette a tárcavezető.
Tuzson Bence közölte azt is, hogy megállapodás született a bíróságokon végrehajtandó szervezeti változtatásokról is, amelyek gyorsítani fogják a bíróságok működését és segítik az ügyek egyenletesebb elosztását. Ennek részeként erősíteni fogják az online jelenlétet, annak érdekében, hogy ne kelljen mindenkinek elmennie a bíróságra a tárgyalásra, és az ügyfél és az ügyvéd is részt vehessen online.
Az egyetemi oktatásban lehetővé teszik, hogy az egyetemi csoportok online bekapcsolódhassanak a bírósági tárgyalásba, hogy megismerhessék, hogyan működik a bíróság. Tuzson Bence rámutatott: a megállapodás számos eleme segítheti a gyors és hatékony ügyintézést, például a cégeljárásra vonatkozó szabályok megváltoztatása. A cégeljárás jelentős részben közigazgatási eljárássá válhat, bevezethető az automatikus döntéshozatal, ami nem igényli feltétlenül az emberi közreműködést, így az ügyfél az ügyvédi irodából már a bejegyző végzéssel távozhat.
A változások jelentős része – az illetményemelés kivételével – 2026 januárjától lép életbe, ezért a jövő év komoly jogalkotási, törvényalkotási munkával fog telni.