Felpezsdítette a román–magyar határ közelében fekvő hazai települések lakáspiacát a schengeni határnyitás, ezt a tendenciát támasztja alá egy friss elemzés is – közölte a Beol. Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a lapnak kiemelte, a
határ túloldaláról érkező érdeklődések száma január eleje, a schengeni határnyitás óta több mint 90 százalékkal nőtt a Hajdú-Bihar, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében eladó lakások iránt.
Hozzátette, Románia januártól része a schengeni övezetnek, ami azt jelenti, hogy határellenőrzés nélkül lehet átlépni a magyar–román határt.
Változás a kelet-magyarországi ingatlanpiacon
Az Ingatlan.com friss elemzése szerint ez új helyzetet teremtett a kelet-magyarországi lakáspiacon. A határhoz közeli magyar településeken ugyanis megjelentek a romániai vevőjelöltek, aminek köszönhetően felélénkült a hazai ingatlanpiac régóta pangó szegmense is. – Számítani lehetett a Romániában élők részéről az eladó lakások iránti érdeklődések felfutására, ugyanis azokban a nagyvárosokban, amelyek Románia nyugati határvidékén találhatók, jelentős lakásár-emelkedés történt az elmúlt években. Az Ingatlan.com-on a határ menti megyékben eladásra meghirdetett lakások és házak iránt 90 százalékkal több érdeklődés érkezett Romániából az év első három hetében az előző év azonos időszakához képest.
Főként a határhoz közeli településeken található ingatlanokat keresik a határ túloldaláról érkező érdeklődők
– mondta az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Arra is kitért, hogy a Romániában élők érdeklődése érthető az ottani magas árak miatt. Januárban az Imobiliare.ro romániai ingatlanhirdetési portál statisztikái alapján Kolozsváron háromezer euró az átlagos négyzetméterár, ami 1,2 milliós összeget jelent forintban. Temesváron 1700 euró, azaz majdnem 700 ezer forint ez a mutató, Nagyváradon pedig 1600 eurós, vagyis 650 ezer forint körüli forintosított átlagos négyzetméterár a jellemző – írták. – Így érthető, hogy ezekből a városokból több érdeklődő érkezik, de sokan jönnek Aradról és Nagykárolyból is – állította a szakember.
Balogh László szerint a Romániából érkező vevőknek az is kihívást jelent, hogy a szomszédunkban az ingatlanokat euróban árazzák az eladók, miközben a lakosság lejben kapja a fizetését. Így a román fizetőeszköz euróval szembeni változása anélkül is emelheti az ottani lakásárakat, hogy a lakosság jövedelme változna. Sokak számára ezért vállalhatónak tűnik az ingázás Kelet-Magyarországról Nyugat-Romániába.
Ingatlanárak Magyarországon
A Romániából érdeklődők körében a legfelkapottabb város Debrecen, ahol januárban az eladó lakások átlagos négyzetméterára 890 ezer forint volt. A Békés vármegyei települések közül a 112 ezres négyzetméterárat képviselő Battonya mellett Gyula városát keresték többen Romániából. Utóbbi városban viszont a régióhoz képest drágábbak az ingatlanok: 427 ezer forint ugyanis a négyzetméterár az Ingatlan.com adatai szerint. A schengeni határnyitás a következő hónapokban felélénkítheti a kelet-magyarországi kistelepülések ingatlanpiacát, hosszabb távon viszont kiegyenlítődhetnek az árszintek, aminek következtében az érdeklődés is lanyhulhat a határ túloldaláról.