Százmillió halálos áldozatra emlékezünk

A kommunista diktatúra világszerte otthagyta nyomát.

2025. 02. 17. 13:13
Forrás: Terror Háza Múzeum/Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén is rendhagyó tárlatvezetésekkel, történelemórákkal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, tablókiállítással, emlékünnepséggel, gyertyagyújtással és ingyenes nyitvatartással készül a Terror Háza Múzeum a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából. A február 18. és 28. közötti rendezvénysorozat egyik fő programja az

 Elmondjuk, hogy tudd! című rendhagyó történelemóra, ahol az intézet történészei ismeretterjesztő előadásokat tartanak a történelem iránt érdeklődő felsős és középiskolás diákoknak.

– Az órákon a Terror Háza Múzeum, a XX. Század Intézet és a Kommunizmuskutató Intézet történészei a második világháború 1945-ös lezárásának 80. évfordulójához kapcsolódva mutatják be azokat a változásokat, amelyek hosszú időn keresztül meghatározták – és néhány esetben a mai napig meghatározzák – Magyarország és Európa sorsát. Az előadások keretében a diákok megismerhetik még a háború utáni győztes–vesztes kategorizálás buktatóit, a kommunista hatalomátvétel magyarországi történetét, a szovjet terror dimenzióit, 

ezen belül a Gulág és a Gupvi táboraiba elhurcolt több mint hétszázezer magyar ember sorsát, a női emancipáció 1945-ben felgyorsuló történetét, a német kérdés 1945 utáni „rendezésének” hátterét vagy éppen a magyarországi svábok kitelepítésének történetét 

– olvasható az intézet ajánlójában.

Forrás: Terror Háza

Hozzáteszik, emellett a Kommunizmuskutató Intézet Dél-Koreából érkező vendégkutatója, a Hybrid Threat Research Center igazgatója, Bora Park Living next to North Korea, the ghost of the past című angol nyelvű előadását is meghallgathatják a diákok.

– A történelemórák mellett múzeumpedagógiai foglalkozásokkal is várjuk a tanulókat, amelyeken 

a szovjet kényszermunkatáborokba hurcolt magyarok történetét, a kommunista propagandagépezet és a politikai rendőrség működését, az internáltak sorsát, valamint Magyarország kettős megszállásának történetét ismerhetik meg az érdeklődők. 

Az előadók korabeli dokumentumok, eredeti műtárgyak, fényképek és mozgóképek segítségével mutatják be a korszak történetét – ismertették.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.