A probiotikus termékek olyan készítményeket jelentenek, amelyek az emberi szervezet számára hasznos, élő baktériumokat tartalmaznak.
Annyiban mesterségesek, hogy összetételüket meghatározzák, így az egyes gyártók termékei között persze lehetnek különbségek – de nem gyógyszerek a szó klasszikus értelmében – olvasható a Mindmegette cikkében.
Ezek a készítmények a bélflóra összetételét kedvezően befolyásolják, azáltal, hogy kiszorítják a káros baktériumokat, s meggátolják elszaporodásukat.
Ez nagyon fontos, főleg olyan állapotban, amikor a normál bélflóra veszélyeztetve van, mivel a bélrendszer nem csupán az emésztésért felel, hanem egy igen fontos immunszerv is, amelynek állapota kihat az egészségünkre
– mondja Kreisz Andrea dietetikus.
Kefir
Elkészítéséhez tehéntejet oltanak be tejsavbaktériumokkal, élesztőgombákkal, és így erjesztik már több mint száz éve.
Tizenkétféle jótékony baktériumot tartalmaz, amelyek védik a bélrendszert és erősítik az immunrendszert.
Sokan nem szeretik savanykás íze miatt, de már lehet kapni ízesítetteket is, vagy nem tehéntejből, hanem kecsketejből készültet, de a tejérzékenyek növényi tejből erjesztett kefirt is beszerezhetnek. A laktózérzékenyek többsége ehet kefirt, mivel a benne lévő tejcukrot lebontják a baktériumok.
Joghurt
A probiotikumok legismertebb forrása.
Leggyakrabban tejből, tejsűrítményből, tejszínből és tejporból készítik, de az előírások alapján savóport, tejfehérje-koncentrátumot, savófehérje-koncentrátumot, vizet, étkezési sót és kazeinkátokat is felhasználhatnak hozzá.
Vásárláskor figyelnünk kell: nem minden joghurt tartalmaz probiotikumokat! A legtöbb márka ezt a tényt jelzi is a címkéjén. A joghurtokban általában kétféle probiotikum törzs található, amik igen hatékonyak: a lactobacillusok és a bifidobaktériumok. Sajnos azonban a joghurtokból a probiotikumok nagy része elpusztul a pasztőrözés során, így sokszor a pasztőrözés után porolják ezeket a mikroorganizmusokat a termékben.
Savanyú káposzta
A savanyú káposztában sok élő kultúra található.
Ebben az esetben is figyelnünk kell vásárláskor, a legtöbb készítményben ugyanis sok az adalékanyag és mesterséges összetevő, ami miatt a probiotikumok nagy része elpusztul.
Válasszuk a nem pasztörizált változatot! A savanyú káposzta és koreai „testvére”, a kimchi immunerősítő vitaminokkal van tele, ezért a téli időszakban fogyasztásuk különösen ajánlott.
A teljes cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)