Így emlékeztek meg a gyarmatiak a legnagyobb ünnepükre

A megszálló cseh katonaság 102 évvel ezelőtti kiűzésére emlékeztek Balassagyarmaton csütörtökön.

null

A megszálló cseh katonaság 102 évvel ezelőtti kiűzésére emlékeztek a gyarmatiak Balassagyarmaton csütörtökön. A délelőtti órákban három helyszínen zajlott csendes, egyéni koszorúzás: a Városi temetőben, a Vasútállomásnál, illetve a Városházánál kihelyezett emléktáblánál. Mindegyik helyszínen a 16-os Honvéd Katonai Hagyományőrző Csoport állt díszőrséget. Az idei évben a járványügyi előírások miatt nem lehetett megtartani a gyarmatiak hagyományos megemlékezését. Azonban az ünnepi műsort délután 16 óra 40 perctől a helyi televízióban és Balassagyarmat Város Önkormányzatának hivatalos Facebook oldalán lehetett figyelemmel kísérni – olvasható a Nógrád megyei hírportál, a NOOL.hu oldal cikkében.

Csach Gábor polgármester beszédet mond a csehszlovák megszállás alóli felszabadulásról, az 1919-es városvédő harcról tartott megemlékezésen a balassagyarmati Civitas Fortissima téren 2020. január 29-én. A százegy évvel ezelőtti hősiesség elismeréseként az Országgyűlés 2005-ben a Civitas Fortissima, azaz a legbátrabb város címet adományozta Balassagyarmatnak.
Fotó: MTI/Komka Péter

Csach Gábor, a város polgármestere ünnepi beszédében felidézte Czakó Balázs, a 102 évvel ezelőtti csehkiverés harcai közben elesett közkatona utolsó szavait. Majd így folytatta:

– A hazaszeretet legnagyobb helyi ünnepén, a csehkiverés évfordulóján a járványhelyzet miatt veszélyeztetett embertársaink védelmében idén nem tarthatunk tömegrendezvényeket. A pandémia viszont jó alkalmat ad az ünnep fényében az áldozatról való elmélkedésre – mondta Csach Gábor.

A polgármester kitért arra, hogy a közösségi médiában mennyien háborognak a szigorú járványügyi szabályozások ellen. Azonban szerinte most nagy szükség van az olyan példaértékű összefogásra, mint amit 1919. január 28-án és 29-én Balassagyarmat lakossága mutatott.

– Mert bajban derül ki igazán, kire lehet számítani, ki gondol a közösség érdekeivel, s ki az, aki csak a saját kényelmét hajlandó követni. Szerencsére a csendes többség ma is jól tudja: bajban a mérleg nyelve a közkötelesség és az egyéni szabadságjogok közt az előbbi felé mozdul. A biztonság és a közösség érdeke a szeretet vezérelte összefogás. Azért lehetett csak sikeres a balassagyarmatiak szabadságharca, mert a közösség érdekében az emberek felülemelkedtek a politikai, vallási meggyőződésein és egyként fogott össze a függetlenség és önrendelkezés visszaállításáért – hangsúlyozta a polgármester. Hozzátette: – Áldozatot hoztak a gyarmatiak, pedig jól tudták, ennek csak a sikerre vitt küzdelem esetén van értelme. De igazuk lett: a kiontott vér a balassagyarmati eseményeket azon kevés győztes magyar csaták közé emelte, ahol az áldozat nem volt hiába való.

A polgármester szeretné, ha a jövőben minden balassagyarmati feltudná sorolni a csehkiverés tíz hős mártírjának nevét. Emellett kiemelte, hogy a város polgárai nem csak a múltban voltak képesek a hatalmas összefogásra, hanem a jelenben is. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy a Balassagyarmaton és a környező településeken élő polgárok hetek alatt 130 millió forintot gyűjtöttek a koronavírus elleni védekezést segítő alapítványoknak.

– Ma szerencsés korban élünk. Bár a világjárvány elleni védekezés szabályai szorítják életünk kereteit, de a közösség, a normális élet helyreállítása érdekében most nem kell fegyvert fognunk. Csak felvenni egy maszkot, betartani a távolságokat, vigyázni veszélyeztetett embertársainkra, és elhinni az orvosok tanácsait az oltások elfogadásáról. Ma elég mindenkinek a saját dolgaiban, a személyes fegyelmezettségben helyt állnia, és nem marad el a siker. Mert az igaz hazaszeretet az apró dolgokban rejlik, a bátor egyensúly megtalálásában a közkötelesség és az egyéni szabadságjogok között. Az efféle helytállás eredménye a család, a közösség és a haza sikeressége – zárta sorait Csach Gábor.

Az ünnepi műsorban bejelentették, hogy díszpolgári címet kapott Sztancsik József nyugalmazott sportvezető. Pro Urbe díjban pedig a járványhelyzet helyi frontvonalában végzett kiemelkedő munkájukért négy közösség részesült: a kórház Covid gyógyító részlegei, a Mentőszolgálat balassagyarmati állomásának kollégái, a Szent Erzsébet Idősotthon és a GAMESZ munkaközössége.

A megemlékezésen közreműködött Baráz Alisa és Baráz Ádám, zongoraművészek, akik előadták Liszt Ferenc Les préludes szimfonikus költeményét és a Civitas Fortissima 100 című zeneművet. Ezenkívül Fábry István előadásában hallgathattak meg egy verset, illetve Tyekvicska Árpád, helytörténész mesélt a csehkiverésről.

A teljes cikk ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.