A kiskunhalasi csipkevarrók megtartása a legfőbb céljuk

Beszélgetés a járvány nehézségeiről Szécsiné Rédei Évával, a Csipkeház és Csipkemúzeum igazgatójával.

null

– A Halasi Csipke Közalapítvány 2019-ben mennyi pénzből gazdálkodhatott?

– Költségvetésünk bevételi oldala négy meghatározó forrásból tevődik össze. A saját bevételeink mellett a kiskunhalasi önkormányzat támogatása, pályázati források, valamint egyéb önkormányzati, vállalkozói támogatások határozzák meg az adott év költségvetését. A 2019-es év mind a saját bevételek, mind a pályázati lehetőségekben kimagaslóan kedvező volt, három pályázati forrás is rendelkezésünkre állt. Így közel hatvannyolcmillió forintból gazdálkodhattunk, aminek egy része pályázati projektek megvalósulását biztosító, célirányos forrás volt.

– Tavaly a világjárvány miatt mekkora mértékű hiány jelentkezett a költségvetésükben?

– A 2020-as év érzékenyen érintette közalapítványunkat. Tavasszal több mint két hónapot voltunk zárva. No­vember 11-től napjainkig szintén nem fogadhatunk látogatókat. A Csipkeboltunk és a webáruházunk ugyan folyamatosan üzemelt, mégis, a saját bevételeink közel negyede elmaradt. Ezt a hiányt a tavalyi évben a pályázati források átcsoportosításával, szigorú gazdálkodással pótolni tudtuk.

– Az idei évben mekkora összegből gazdálkodhatnak?

– Ez nagymértékben függ a járványhelyzet alakulásától, a múzeumok nyitási lehetőségétől. A kiadásaink tervezését természetesen a bevételi lehetőségekhez kell igazítani. A Kiskunhalas által biztosított rendszeres támogatás, a rendkívüli helyzet okozta nehézségek miatt, az induló költségvetésben csökkent. A kiesés egy részét sikerül kompenzálni az Ágazati bértámogatási programban való részvétellel, ugyanis a múzeumok is bekerültek a veszélyeztetett ágazatok közé. Ennek keretében a zárva tartott hónapokra bértámogatást, valamint járulékkedvezményt kapunk állami forrásból.

– Ezenfelül miként próbálták, próbálják még fedezni a bevételkieséseket?

– A nehéz helyzetben a legfőbb célunk, hogy csipkevarró kollégát ne kelljen elbocsátani. Ennek érdekében a bevételek kiesését több úton is megpróbáljuk pótolni. Levélben keressük meg az önkormányzatokat, minisztériumok, külügyi szolgálatok vezetőit, egyházi elöljáróságokat, a helyi vállalkozókat és figyelmükbe ajánljuk a halasi csipkét, mint protokollt és különleges ajándéktárgyat, valamint kérjük a Halasi Csipke Közalapítvány, mint közhasznú szervezet támogatását. Ebben a kezdeményezésben volt élenjáró és példamutató Pirtó önkormányzata és polgármestere, aki támogatásként kétszázezer forintot biztosított számunkra, illetve jelentős csipkemegrendeléseket is kaptunk. Emellett minden pályázati lehetőséget kihasználunk, a napokban nyújtjuk be a 2021. évi Hungarikum-pályázatunkat. A helyzethez alkalmazkodva új terméket is elkezdtünk készíteni. A kollégák halasicsipke-logóval díszített maszkokat varrnak, mely országszerte nagy népszerűségre tett szert.

– Milyen könnyebbséget jelent a mostani helyzetükben, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) 2019. év végén soron kívüli harmincmillió forintos támogatást ítélt meg alapítványuknak?

– Jelenleg a halasi csipke, mint hungarikum rendszeres állami támogatásban nem részesül. Működési célú, évenkénti támogatást Kiskunhalas Város Önkormányzata biztosít. Az állam pályázati lehetőségekkel és megrendelésekkel támogatja az alapítványt, de a pályázatok rendszerint egy konkrét esemény, projekt megvalósítását biztosítják. Az Emmi-pályázatunk azonban ettől eltérő módon, 2019-től 2021-ig használható fel, működési kiadásokra is. Így nagymértékben támaszkodunk erre a forrásra, ami segít átvészelni a mostani nehéz helyzetet.

Mester-Horváth Nikolett

A kiskunhalasi csipkevarrókról szóló eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.