A kalocsai tenyésztő macskái a tengerentúlra is eljutnak

Bolvári László már minden kiállítást megnyert, amit lehetett, de hamarosan újabb versenyeken indul.

null

A kalocsai Bolvári László már minden kiállítást megnyert, amit lehetett, de hamarosan újabb versenyeken indul. Feleségével közösen működtetik a kalocsai Sweet Predator Catteryt, a világ egyik legsikeresebb Maine Coon-tenyészetét – olvasható a Bács-Kiskun megyei hírportál, a Baon.hu cikkében.

Az első macskáját azután fogadta be, hogy meglátott egy Maine Coont egy 1997-es újságban. Még abban az évben elment a Budapesten rendezett világkiállításra, ahol még jobban megszerette „a fenséges fajtát”. Beszerzett egy kandúrt, amivel még nem a versenyzés vagy a tenyésztés volt cél, csupán házi kedvencnek akarta, de az állat annyira látványos külsővel rendelkezett, hogy elindult vele a legközelebbi hazai kiállításon.

Nem ez, hanem a következő alkalom hozta meg az első sikert: Benny nevű kölyökmacskája Best in Show, vagyis abszolút győztes lett.

Ekkor szállta meg az azóta sem múló versenyszellem: egyre nagyobb kiállításokra járt, amit az időközben élénkülő érdeklődés is lehetővé tett, hiszen a magyar fővárosban az ezredfordulótól kezdve már egész sportcsarnokokat megtöltött egy-egy ilyen rendezvény. Az első néhány év sikerein felbátorodva kezdett bele a tenyésztésbe, és lassan egy egész Maine Coon-kolóniát épített fel.

A kalocsai Bolvári László és az Oroszországból érkezett kölyökkandúr, Centurion.
Fotó: BAON/GÁBOR JÁNOS

– Aztán érkezett hozzám egy különleges nőstény, Hella, aki Guinness-rekordokat is túlszárnyalt. Olyan cicát kell elképzelni, aki a standard szerint tökéletes volt, gyönyörű bundával és mintázattal. Egyre csak hordtam a kiállításokra, és gyakorlatilag mindent megnyert, amit lehetett: volt Európa-bajnok, világbajnok, illetve egy kétnapos ausztriai világkiállításon mindkét napon a legszebb cica lett az összes fajta között – magyarázta a tenyésztő, hozzátéve:

Hella végül 45-ször kapta meg a Best in Show díjat. Ez egyetlen macskának sem sikerült, így kicsit bánja, hogy nem fektetett több energiát a Guinness-rekord bejegyzésébe.

A 23 év alatt rengeteg elszármazott macskája volt: mintegy húsz országba küldött kölyköket, többek között az Egyesült Államokba is.

Az élénk amerikai érdeklődés meglepte, hiszen a Maine Coon ott nemzeti fajta (a nevében is benne van, hogy Maine államból származik), így kezdetben azt hitte, náluk labdába sem rúghat. Úgy véli, azért rendelnek sok állatot tőle és más európai tenyésztőktől, mert itt sokkal szebb a felhozatal. A jelenségre nem igazán tud magyarázatot adni, szerinte arról lehet szó, hogy itt többen veszik komolyan a mind szebb, mind formásabb macskák kitenyésztését.

– A külföldiek nyilván az interneten találnak meg minket: van honlapunk, több Facebook-oldalunk, külön a felségemnek és nekem is, és rengeteg képpel dolgozunk. A gazdák a fotó alapján választják ki a kölyköket, majd kisállatszállítókkal és futárszolgálatokkal küldjük el őket. A légi szállítással külön csapat foglalkozik a reptéren: ők ellenőrzik az útlevelet, a csipet, a beszerzett hatósági engedélyeket és az oltásokat. Ha minden rendben van, akkor utaztatják az állatot a fogadó gazdának, aki a hozzá legközelebbi reptéren visszaigazolja, hogy kisállatot vár – vázolta a folyamatot.

Néha különleges igények is felmerülnek egy-egy országnál: Mexikóban például a bolhairtó alkalmazásáról is kértek igazolást, ami kifejezetten szokatlan. Európán belül egyszerűbb a dolguk: kisállatszállításra átalakított gépjárművel küldik el a macskákat, gyakran házhoz szállítással. Előfordul személyes kézbesítés is: a Sweet Predator Catteryhez nemrég érkezett Centurion nevű kandúr például két-három napig utazott, mire megérkezett Kalocsára, Oroszországból.

A teljes cikk ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.