Annó még fürödtek a Holt-Tiszában, most Dögtiszaként emlegetik

Szeged 1932-ben fürdőhelyet alakítottak ki az akkori Klebelsberg-telepi Polgári Kör székházának udvarán, az épületet ma Hársfa sörözőként ismerik.

null

Szeged 1932 júliusában fürdőhelyet alakítottak ki az akkori Klebelsberg-telepi Polgári Kör székházának udvarán, az épületet ma Hársfa sörözőként ismerik. Avatásáról a Délmagyarország is írt. A gyálai Holt-Tisza partján bérelhető kabinok épültek, stégek, csónakkikötő, teke- és turulpálya.

A partfürdő 1967-ig működött, a szennyvíz tette tönkre. A mai hattyasiak közül sokan még megmártózhattak a holtágban, ma már senki se merészkedne bele.

Szennyvíz vagy csapadék folyt a Holt-Tisza vizébe?

1959. november 11-én írta meg a Délmagyarország, hogy víztározó térré alakítják a Holt-Tisza egy részét.

Holt-Tisza, Dögtisza

A Kossuth Lajos sugárúttól délre eső területekről kerül ide a csapadékvíz, a körtöltésen túli belvizeket is ide vezetik. Az összegyűlt csapadékot nyílt csatorna viszi a Holt-Tiszáig, a vizeket átemelő telep juttatja a tározóba. Móravárost csatornázzák a beruházás elkészülte után.

A rókusi-móravárosi főgyűjtő építésének előrehaladtával azonban – ezt a Délmagyarország 1981. június 21-ai lapszámában lehetett olvasni – állandóan szennyeződött a Holt-Tisza Fehérpart és belvízátemelő közötti keleti ága.

„Míg korábban csak alkalmanként, ötszörös hígításban került szennyvíz a holtágba, utóbb igen nagy mennyiségű szerves anyag gyűlt össze a mederben, szennyezve Hattyastelep levegőjét is.”

Évtizedek óta bűzlik a környék

Ez az állapot 1980 decemberében szűnt meg, amikor üzembe lépett az alsóvárosi főcsatorna és a tisztítótelep részeként a szivattyútelep. Már akkor arról volt szó, hogy le kell szívatni a vizet a teljes szennyezett szakaszról, és megvárni a meder kiszáradását.

A levegőztetés révén, remélték, fölgyorsul a szerves anyag bomlása, 1982-re tervezték a rehabilitáció megkezdését. 1997. december 13-ai riportban azonban még mindig arra panaszkodtak a környékbeliek:

„Elég egy kisebb időjárási front, és van Hattyas végeinél olyan büdös, hogy kifordul az ember gyomra”.

2004-ben félpályás útlezárással követeltek tiszta vizet a holtágba, amit 1981 óta rehabilitálni akarnak. (Gyenes Kálmán felvétele a Délmagyarország 2004. április 17-ei számában jelent meg.)
Fotó: DÉLMAGYAR

2004-ben útlezárással is tiltakoztak a holtág állapota ellen, ami szívférgességet terjesztő szúnyogokkal, vörösre színeződött vízzel került be évről évre a hírekbe.

Végül a 2014-es aláírásgyűjtés után mozdult meg valami. A rehabilitáció módját eldönteni hivatott PILOT teszt kapcsán hamarosan új hírekkel jelentkezik a Délmagyarország.

Városi, üzemi mocsok is szennyezte a vizét

A Délmagyarország 2000. május 6-ai cikke több okát is bemutatta a szennyezésnek. A gyálai Holt-Tisza a körtöltésen kívüli holtágként el van vágva a Tisza vízutánpótlásától. Az északi, Feketevíz nevű résznél folyt bele a város szennyvize.

A Floratom az utolsó, ami vízügyi engedéllyel folyatja a termál csurgalékvizet a holtágba, a rehabilitáció befejezéséig. A korábbi szennyezők közé tartozott a vasút, a konzerv- és a kábelgyár, a szentmihályi Új Élet Termelőszövetkezet csirkevágóhídja és a Pick is.

A cikk teljes tartalma ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.