Jól halad a székesfehérvári és az adonyi hulladékkezelő beruházás

A két központban már megépült a mechanikai-biológiai előkezelő, illetve a szelektív hulladékválogató csarnok is.

null

A székesfehérvári és az adonyi hulladékkezelő központban már megépült a mechanikai-biológiai előkezelő, illetve a szelektív hulladékválogató csarnok, beszerelték a tevékenység ellátását szolgáló gépeket is. Folyamatban van a kiegészítő, szociális épületek és az irodaházak építése – mondta el a feol.hu-nak a társulási tanács elnöke.

A hulladékgazdálkodás fő irányairól – a hulladéklerakással történő ártalmatlanítás háttérbe szorítása; a hulladékból minél több hasznosítható anyag kinyerése; a hulladék energetikai hasznosításának előtérbe helyezése; a meglévő infrastruktúra minél jobb kihasználása, fejlesztése; a biológiailag lebomló hulladék (zöldhulladék) kezelésének, komposztálásának megoldása – Cser-Palkovics András, a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás társulási tanácsának elnöke, székesfehérvári polgármester szolgált tudnivalókkal a Fejér Megyei Hírlap érdeklődésére.

A hulladékgazdálkodási társulás területén a múlt év októberében kezdődött meg az elkülönített hulladékgyűjtésre szolgáló edények kiosztása a hulladékszállítási közszolgáltatással rendelkező magánszemélyek részére. Ez a lehetőség a társulás európai uniós támogatással megvalósuló projektjének egyik eleme, ennek során szerezték be a szükséges mennyiségű edényzetet.

– A hulladéktörvény a háztartásokban a szelektív gyűjtésnek egy egyszerűbb változatát, az ún. „elkülönített gyűjtést” követeli meg, amelynek lényege, hogy alapvetően kétfelé választjuk a keletkezett hulladékunkat, hasznosítható és nem hasznosítható frakcióra

– folytatta a társulási tanács elnöke.

– A KDV-társulás területén néhány kivételtől eltekintve 2020-ig csak a nem hasznosítható, lerakásra kerülő hulladékfrakció gyűjtése történt szabványos gyűjtőedénybe, a hasznosítható hulladékot zsákban gyűjthették az ingatlantulajdonosok. Ezt a zsákos gyűjtési módszert váltjuk fel most ezzel a kulturáltabb lehetőséggel.

A pályázati feltételek értelmében a társulás 142 tagtelepülésének lakosai juthattak, juthatnak így térítésmentesen szabványos, 120 literes műanyag hulladékgyűjtőhöz, amelynek a lakosság számára történő kiosztása nem kis munkát jelentett, jelent. A megfelelő számú edény eljuttatása komoly logisztikai feladat az egyes településekre, ahol ezek átmeneti tárolásához biztonságos, őrzött területet és a kiosztást lebonyolító emberi erőforrást is meg kellett, meg kell találni. Ennek időigénye sem kicsi, a jelenlegi előrehaladást tekintve azonban úgy tűnik, hogy szeptember végére a csaknem 154 ezer ügyfél mindegyike hozzájuthat a számára biztosított edényhez.

A csalai hulladékkezelő mellett már épül a szelektív hulladékválogató csarnok
Fotó: Pesti Tamás/feol.hu – mediaworks

A kiosztás menetrendjét egyébként alapvetően az határozza meg, hogy az egyes településen mikor és milyen mértékben állnak rendelkezésre az említett erőforrások. Első körben azokon a településeken kezdődött meg a kiosztás, ahol a helyi önkormányzat a teljes lebonyolítást magára tudta vállalni. Számukra a társulás területén működő közszolgáltatók és alvállalkozóik szállították, szállítják ki kapacitásaik függvényében az ott élő szerződött ügyfelek számának megfelelő gyűjtőedényt.

– A kiszállítás számukra is elég leterhelő feladatot jelent, köszönetképpen megérdemlik, hogy név szerint is megemlítsük őket: Depónia Nonprofit Kft. és alvállalkozója, a Velencei-tavi Hulladékgazdálkodási Kft., illetve a Vertikál Nonprofit Zrt. és alvállalkozói, a Dunanett Kft. és az Oroszlányi Környezetgazdálkodási Zrt

– tette hozzá a társulási tanács elnöke.

2022-ben készülhet el

A KDV-társulás hulladékgazdálkodási rendszerének kiépítését célzó beruházás mintegy 14,5 milliárd forint európai uniós forrásból és csaknem 4 milliárd forint központi, állami költségvetési támogatásból valósul meg. A projekt keretében a hulladékgyűjtő edényeken kívül 89 hulladékgyűjtő és -szállító járművet és 19 egyéb hulladékkezelő gépet is beszereztek.

– Zajlik a két hulladékkezelő központ, és idén tavasszal megkezdődik a nyolc hulladékudvar építése. A két hulladékkezelő központ Székesfehérváron és Adonyban épül, a nyolc hulladékudvar Budakeszin, Dunaújvárosban, Dunaföldváron, Gárdonyban, Móron, Oroszlányban, Polgárdiban és Székesfehérváron valósul meg. A létesítmények látják majd el a teljes térség hulladékkezelését, megvalósítva az újrahasznosítható hulladék válogatását és előkezelését

– emelte ki Cser-Palkovics András.

Amint a Fejér megyei lap megtudta: a létesítmények kivitelezése ütemterv szerint halad, a két kezelőközpontban már megépült a mechanikai-biológiai előkezelő, illetve a szelektív hulladékválogató csarnok, beszerelték a tevékenység ellátását szolgáló gépeket is. Folyamatban van a kiegészítő, szociális épületek és az irodaházak építése. Az ütemterv szerint a két nagy létesítményt, a hulladékudvarokkal együtt 2022 februárjában kell a kivitelezőnek átadnia működtetésre.

Hulladékégető nem szerepelt a tervben

Az önkormányzati társulás 2006-os megalakulása óta több változás is történt a hulladékgazdálkodás területén. A változások főleg 2012-től óriásiak, amelyekhez a társulásnak alkalmazkodnia kellett, a fejlesztési elképzeléseket a megváltozott jogszabályi, intézményrendszeri környezethez igazodva kellett kialakítani. A tervek forrásoldalának biztosítására 2015 őszén nyílt meg újfent az uniós támogatások pályázati lehetősége, s a korábbi évek megtorpanását követően a Közép-Duna Vidéke társulás újra a „fedélzetre” került. Annak idején dugába dőlt a várpalotai hulladékégető terve, és információnk szerint az új elgondolásban nem is szerepelt az égetőmű terve, mivel a létesítmény építésére nem volt elérhető pályázati forrás.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.