Képes(lapos) időutazás Győrben

Németh Vilmos belvárosi üzletében beszélgetünk, a kirakat üvegén túl a belváros egyik legszebb utcája, a Liszt Ferenc utca nyújtózik.

null

Németh Vilmos belvárosi üzletében beszélgetünk, a kirakat üvegén túl a belváros egyik legszebb utcája, a Liszt Ferenc utca nyújtózik. Váratlanul feltűnik egy régi barát kerékpáron. – Most emlegettelek, veled kezdődött – mondja a házigazda nevetve és szélesre tárja az ajtót. Komondi Miklós teker tovább, épp csak beköszön. Az összekacsintás azonban nem marad el: – Mit szoktunk mondani, mikor múlik el a gyűjtőszenvedély? Hát két méterrel a föld alatt…

Szikora is gyűjtő

– Az első négy lapot tőle vettem. Győrt ábrázolják, húsz-harminc forint lehetett darabja. Bekereteztettem és kitettem őket a falra, ott a helyük – meséli Vilmos. – Miklós az egyik legnagyobb gyűjtő a városban. Vagyunk páran ilyen őrültek. Kozma Endre, Békefi Péter, Rechnitzer János, Bogisich Ferenc a legismertebbek. Lehet az ember exminiszter vagy kétkezi munkás, ha gyűjtő, nincs különbség. Vagy zenész, mint Szikora Róbert, akivel az hozott össze, hogy nekem is van egy albumom csipkés szélű szentképekkel – teszi hozzá Vilmos, aztán a Rábaközben gyökerező, némi szentpétervári és orenburgi kitérővel máig Győrhöz kötődő kalandos életútra terelődik a szó.

Németh Vilmos egy ritkasággal, a Hufnagel-féle metszettel a győri várról.
Fotó: Nagy Gábor/Kisalföld

 

Félretették a lapokat

– Egy kis faluban születtem, 1965-ben kerültem Győrbe, a Jedlikben végeztem. Ezután öt évet töltöttem Szentpéterváron. Az egyetem gépészkarán vasúti mérnöki szakon végeztem, ott ismertem meg Tányát, a feleségemet, ő az építészkar hallgatója volt. Negyvennégy éve vagyunk házasok, két fiunk született, a nagyobbik még kint, Ukrajnában. Három évig éltünk ott. Eredetileg úgy terveztem, hazajövök és vasúti kocsikat fogok tervezni, de megszűnt a vagongyártás. Az orenburgi gázvezeték építéséhez viszont akkor kerestek embereket. Jól jött a nyelvtudás. Amikor 1979-ben Győrbe költöztünk, nagyjából akkor kezdtem el beszivárogni a gyűjtők közé. A Vasas Otthonban működött a Rába Éremgyűjtők Köre, elvittem megmutatni pár érmét. Meg akarták venni, de nem adtam el, inkább bővítettem. Akkor találkoztam Komondi Miklóssal, négy győri képeslapot vettem tőle. Akkor már őriztem pár szép darabot a szülőfalumról és a Rábaközről, meg Szentpétervárról, de komolyabban csak azután kezdtem foglalkozni a gyarapítással, amikor nagyobbak lettek a fiaim. Egy pesti cég győri kirendeltségének vezetője lettem, havonta párszor megfordultam a fővárosban. Jártam az antikváriumokat, félretették nekem a győri lapokat. Ott tettem szert az első Győrt ábrázoló metszetre. Hamar beleszerettem, harmincöt-negyven lehet a gyűjteményemben. Aztán jöttek a plakátok és a régi fotók. Előfordul, hogy csak úgy behozzák az üzletbe, mert tudják, hogy gyűjtő vagyok.

Tolódnak a találkozók

– Győr az otthonom 1965 óta. Ismerem az utcáit, az épületeit, és akár száz évet visszaugorhatok az időben, amikor kezembe veszek egy képeslapot ugyanarról a helyről. Nagy bánatom, hogy a járvány miatt nem tarthatjuk meg a heti találkozóinkat a bencés gimnáziumban. A győri éremgyűjtők tavaly két nemzetközi kiállítást veszítettek és az a gyanúm, hogy az áprilisi is elmarad. Pedig az ötvenediket nagyon szerettük volna megünnepelni. A Veres-iskolában szoktunk összejönni, óriási élmény, amikor kétszáz gyűjtő egyszerre kipakol. Remélem, eljön az ideje, hogy tudjuk pótolni.

Az eredeti cikket IDE KATTINTVA olvashatják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.