Kórházakat és tv-tornyot is épített már a hajdú-bihari mester

Szöllősi Lajos névjegyét ma a megye számos létesítménye őrzi.

null

Hajdú-Bihar megyében a Hajdú Megyei Állami Építőipari Vállalat (HÁÉV) építőmunkásainak köszönhetően a korábbi évtizedekben több új gyógyító intézményt, középületet is átadhattak az itt élőknek, köztük igazi kuriózumként készült 1966 őszétől 1968 nyaráig Hajdú-Bihar legmagasabb építménye, a komádi tévé­torony. Sokan az egykori dolgozók közül ma is büszkék ezekre az építkezésekre, évtizedek múltán is emlékeznek a nagyobb munkáikra.

Így van ezzel a Földeshez ezer szállal kötődő, családjával Debrecenben élő, nyolcvankét éves Szöllősi Lajos is. Évtizedeket dolgozott az építkezések világában. Építőipari technikusként, majd magasépítési üzemmérnökként vezette a munkákat. Irányítókészségét, hozzáértését épületek sokasága dicséri több településen, így Debrecenben is.

– Ma már csak néhány fa jelzi annak a tanyának a helyét, ahol születtem a mostani Keleti-főcsatorna mellett. Apám ezen a Földes és Berettyóújfalu közötti tanyán volt béres Karacs Viktor gazdánál. Később édesanyám szülőfalujába, Tetétlenre költöztünk. Itt született József és Imre öcsém. A második világháború előtti évben visszatértünk Földesre, Karacs Viktorék udvarában laktunk. Apám ott kocsisként kereste a kenyerét. Később még két fiúval, Gáborral és Gyulával gyarapodott családunk. A nagy udvarban, ahol laktunk, több mezőgazdasági gépet, cséplőgépet tároltak. Sokat játszottunk, és közben meg is figyeltük a gépek működését, kérdezősködtünk róluk. Emlékszem, gyerektársaimmal szekértengelyt ástunk le a földbe, szekérkereket rakva rá. A kerékküllőkre ültünk, mint egy forgóra – idézte fel emlékeit.

Szöllősi Lajos névjegyét ma a megye számos létesítménye őrzi
Fotó: Péter Imre/haon.hu

Kisgyerekként a háborúban

Hatéves volt, amikor a háború közvetlenül elérte falujukat. Az ágyúzások, lövések elől az udvarban lévő pincébe menekültek a szomszédos lakókkal. – Emlékszem, az udvart ellepték a különböző nemzetiségű, vonuló katonák, szekerekkel, lovakkal. A pincébe is lejöttek, hol orosz, hol német katonákat keresve.

Aztán elvonult a háború. Jöttek a nélkülözések évei. A húszdekás kenyér, a beszolgáltatás kora. Apám egyedül keresett, anyám háziállatok nevelésével segítette a nagy család megélhetését. Nagy­anyánk is velünk élt, nyolctagú volt a család. Visszagondolva pokoli nehéz lehetett szüleinknek a mindennapi élet. Kitörölhetetlen emlékek vannak bennem az általános iskolás éveimről. Jó tanítóink voltak. Molnár József, Sólyom József, Kerékgyártó Béla nevét haló poraikra is áldást kérve sokat emlegetem – sorolta.

Vonzották az építkezések

Debrecenben, a Péchy Mihály Építőipari Technikumban tanult. A földesi általános iskola jó színvonalú ismereteket adott számára, a technikum szigorú követelményeinek meg tudott felelni. – A technikumban tanított tárgyak, főleg az épületszerkezet-tan, a statikai számítások, a gyakorlati feladatok ragadtak meg. Olyannyira, hogy végzés után 1957-től negyvenhat évet az építőiparban dolgoztam le. Mindig kivitelezőként, három vállalatnál. Számos igazgatási, egészségügyi, oktatási, ipari létesítmény kivitelezési munkáit irányíthattam. A berettyóújfalui kórház és rendelőintézet, Debrecenben szívsebészeti centrum, mentőállomás, klinikai épületek, irodaházak – néhány a sok közös munkánk közül.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Mackókból épít meseországot a békéscsabai nagymama

Plüssmackók üdvözlik minden reggel a csabai Napsugárovi apróságait. A brummogó játékok Misik Györgyi gyűjteményének darabjai. Az örökifjú nagymama évtizedek óta keresi, kutatja a játékokat, melyekből ez idő alatt több ezer gyűlt össze otthonában.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.